Elektryczny autobus Solarisa – już wkrótce premiera

Nowy autobus Solarisa zostanie po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas targów IAA w Hanowerze 24 września tego roku. Rozpoczęcie produkcji pierwszych pojazdów jest planowane na początek 2015 roku, a firma posiada już zamówienia na Urbino w premierowej odsłonie.

Konstrukcja szkieletu nowego autobusu jest sztywniejsza, a jednocześnie lżejsza niż w poprzedniej wersji Urbino. Jest on równie trwały i wykonany z tego samego materiału o wysokiej odporności na korozję. Technologia budowy pojazdu„skin on skin” zapewnia zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych oraz jeszcze wyższą estetykę wykończenia. Sprawia również, że autobus jest jeszcze łatwiejszy w serwisowaniu. Nowy Solaris został opracowany z myślą o wszystkich modelach. Jest przygotowany do zainstalowania silników z normą emisji spalin Euro 6 o różnych pojemnościach, a także silników gazowych, napędów hybrydowych oraz elektrycznych, zarówno bateryjnych, jak i trolejbusowych.

Wygoda podróżowania nowym Solarisem jest wyższa nie tylko dzięki powiększonej przestrzeni pasażerskiej, ale również dzięki zastosowaniu szerszych i wyższych drzwi. Dodatkowo, aby usprawnić wsiadanie i wysiadanie pasażerów na przystankach, w wersjach dwudrzwiowych, drugie wejście zostało przesunięte ku tyłowi pojazdu. Nowy Solaris posiada zdecydowanie większą liczbę miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Przyjemną jazdę zapewnia ekologiczne LED-owe oświetlenie wnętrza autobusu. Również zewnętrzne reflektory dostępne są w technologii LED.

Jeszcze przed oficjalną premierą pierwsi klienci podpisali zamówienia na nowego Solarisa. Jednym z nich jest współpracujący od wielu lat z firmą Solaris bawarski przewoźnik Busbetrieb Josef Ettenhuber GmbH z Glonn-Schlacht koło Monachium. Dostawa autobusu zaplanowana jest na początek roku 2015.

Onet.pl, Piotr Rejowski