Dostawca zrównoważonych materiałów do akumulatorów – Ascend Elements zbiera 162 miliony dolarów na budowę nowej fabryki w USA

Dostawca rozwiązań w zakresie materiałów do akumulatorów w obiegu zamkniętym , firma Ascend Elements, ogłosiła dzisiaj, że zebrała 162 miliony dolarów w ramach nowych inwestycji kapitałowych, a dochody przeznaczone są na wsparcie budowy nowej zrównoważonej fabryki litowo-jonowej o powierzchni 1 miliona stóp kwadratowych w Kentucky.

 

Założona w 2015 roku firma Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts zapewnia rozwiązania w zakresie materiałów do akumulatorów używanych w obiegu zamkniętym (Closed-loop battery), począwszy od recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych po produkcję na skalę komercyjną materiałów macierzystych do akumulatorów litowo-jonowych (pCAM) i aktywnych materiałów katodowych(CAM). Firma produkuje nowe materiały katodowe ze zużytych ogniw litowo-jonowych, wykorzystując własną technologię, która jest bardziej wydajna niż obecne metody, umożliwiając obniżenie kosztów, lepszą wydajność i zmniejszoną emisję.

Według Ascend Elements nowy projekt Apex 1 w Hopkinsville w stanie Kentucky, którego otwarcie zaplanowano na początek 2025 r., będzie pierwszym w Ameryce Północnej zrównoważonym zakładem produkcyjnym pCAM, produkującym zrównoważone pCAM i CAM dla nawet 750 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Projekt jest częściowo wspierany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych i ponadpartyjną ustawę o infrastrukturze. 

Dyrektor generalny Ascend Elements, Mike O’Kronley, powiedział:
Chciałbym podziękować naszym nowym i obecnym partnerom za inwestycje w kluczową infrastrukturę akumulatorów pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej. Ta zróżnicowana grupa wiodących inwestorów klimatycznych i partnerów branżowych podkreśla zaufanie, jakim rynek obdarzył naszą działalność. Recykling akumulatorów litowo-jonowych i wytwarzanie nowych, opracowanych materiałów do akumulatorów o niższej emisji dwutlenku węgla, Ascend Elements przyspiesza globalne przejście na zerową emisję dwutlenku węgla.”

Główni inwestorzy w nowej rundzie finansowania to Just Climate, Clearvision Ventures i IRONGREY. Dzięki nowemu finansowaniu kapitałowemu łączne finansowanie spółki w ciągu 12 miesięcy wyniesie 704 mln USD, po rundzie finansowania o wartości 542 mln USD prowadzonej przez Decarbonization Partners, Temasek i Qatar Investment Authority we wrześniu 2023 r.  

Wspieramy technologię przekształcania zużytych akumulatorów litowo-jonowych w materiały krytyczne wykorzystywane do tworzenia nowych akumulatorów. Dzięki swojej pierwszej placówce pCAM budowanej w Stanach Zjednoczonych, Ascend Elements może odblokować dostawy kluczowych materiałów akumulatorowych, aby przyspieszyć wprowadzanie pojazdów elektrycznych. Technologia Hydro-to-Cathode firmy Ascend Elements zapewnia zrównoważoną opcję produkcji kluczowych materiałów akumulatorowych, wspierając obieg zamknięty w branży, która jest gotowa na znaczną skalę. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie Ascend Elements na drodze rozwoju.” – powiedziała Aruna Ramsamy, dyrektor zarządzająca Just Climate

źródło: esgtoday.com