Co lepsze – kredyt czy leasing?

Wiele firm szuka optymalnych form finansowania zakupu swojej floty. Opcji zakupu na rynku jest sporo, jednak najczęściej wybieranymi są leasing oraz kredyt samochodowy – która z nich jest bardziej opłacalna?

Leasing to przekazanie praw przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłat. Inaczej mówiąc, jedna strona przekazuje drugiej prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie okres w zamian za ustalone ratalne opłaty. W przypadku kredytu samochodowego bank lub inna instytucja finansowa najczęściej pokrywają 100 proc. kosztów pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy niezależnie od rodzaju instytucji wymagany jest zabezpieczenie przed ewentualną niemożnością spłaty kredytu. Może to być np. przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu bądź cesja z praw polisy AC.

Obydwie formy mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować sytuację w firmie i sprawdzić każdą opcję z osobna, by wybrać korzystniejszą ofertę. Leasing jest wygodny, gdyż daje możliwość korzystania z nowego auta bez konieczności inwestowania od razu w całą jego wartość, a warunkiem jest spłacanie zaciągniętego zobowiązania tylko przez określony czas. Skierowany jest on zarówno do firm ze stażem na rynku jak i tych, które potrzebują maszyn czy samochodów do rozpoczęcia działalności. Jest on coraz popularniejszy, gdyż nie wymaga dużej zdolności kredytowej.

Przy zaciągnięciu kredytu samochodowego trzeba ocenić wszystkie jego parametry – przede wszystkim kwestie finansowe, takie jak oprocentowanie, sposób zabezpieczenia czy prowizja za udzielenie kredytu. Może być on przeznaczony zarówno na kupno auta nowego, jak i używanego. Zazwyczaj nie ma znaczenia gdzie kupujemy samochód – w salonie, komisie, na giełdzie czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje też auta sprowadzane z zagranicy.

Do zalet leasingu należą niewielkie zaangażowanie własnego kapitału, zachowanie płynności finansowej firmy, stałe i niezmienne opłaty, możliwość rozliczenia podatku VAT, brak znacznego obciążenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa oraz możliwość przeniesienia opłat dotyczących napraw technicznych pojazdu na leasingodawcę.

Na korzyść kredytu samochodowego przemawiają możliwość sfinansowania 100 proc. wartości pojazdu (łącznie z kosztami ubezpieczenia i prowizji), możliwość odliczenia pełnego VATu już na samym początku, elastyczność w wyborze zabezpieczenia, możliwość sprzedaży auta i zakupu przy jednoczesnym spłacanym kredycie, możliwość zawieszenia jego spłaty oraz to, że samochód staje się własnością firmy w momencie zakupu.

Źródło: Flotis.pl

ll/moto.wp.pl
(WP.PL)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997