Christian von Koenigsegg: motoryzacyjny wizjoner

Pewien Szwed mając 22 lata stwierdził, że zacznie produkować samochody – brzmi to niedorzecznie, do czasu aż nie poznamy Christiana von Koenigsegga, twórcy najszybszych i najdroższych samochodów na świecie.

Marka stworzona przez szwedzkiego wizjonera stała się znana na całym świecie. To niewielka firma, ale niemal wszystko produkuje sama i wprowadza innowacje, których nie potrafiły opracować największe światowe koncerny. Jednak najbardziej przełomowy wynalazek dopiero powstaje – jest to silnik bez wałka rozrządu, w którym pracę zaworów obsługują elektryczne siłowniki. Rozwiązanie to nie dość, że zdecydowanie uprości konstrukcję jednostki napędowej, to dodatkowo zwiększy jej moc i zmniejszy zapotrzebowanie na paliwo. Choć Koenigsegg opracowuje to rozwiązanie z myślą o swoich superszybkich samochodach, to sprawdzi się ono w każdym aucie. Oznacza to, że dzięki geniuszowi właściciela małej szwedzkiej firmy, już niedługo wszyscy otrzymamy bardziej niezawodne i oszczędne silniki.

Oprócz tego Koenigsegg zapowiedział stworzenie napędu hybrydowego. Co ważne, nie będzie to typowa hybryda znana z oferowanych dziś samochodów, tylko zupełnie nowe rozwiązanie, które zdaniem Christiana von Koenigsegga jest dużo bardziej wydajne.

sj, moto.wp.pl