Chiński Leapmotor ruszy z produkcją małych pojazdów elektrycznych w polskiej fabryce Stellantis

Chiński Leapmotor rozpocznie produkcję małych samochodów elektrycznych w fabryce Stellantis w Polsce w ramach wspólnego przedsięwzięcia między dwoma producentami samochodów, poinformowały w piątek (22 marca) Reutersa dwie osoby zbliżone do sprawy.

Produkcja małego samochodu T03 firmy Leapmotor rozpocznie się już w drugim kwartale tego roku przy użyciu tzw. techniki semi-knocked down (SKD), która polega na przekształcaniu częściowo zmontowanych zestawów w gotowe pojazdy.

Produkcja rozpocznie się w polskim zakładzie Stellantis w Tychach – poinformowała druga osoba.

Obie firmy nie były od razu dostępne do komentowania.

Stellantis poinformował w zeszłym roku, że kupuje 21 procent udziałów w Leapmotor w transakcji o wartości 1,6 miliarda dolarów, która dałaby mu nową szansę na wejście na Chiny, największy rynek samochodowy na świecie pod względem sprzedaży.

W ramach umowy obaj producenci samochodów ogłosili również utworzenie spółki joint venture, dającej Stellantis wyłączne prawa do budowy, eksportu i sprzedaży produktów Leapmotor poza Chinami, po raz pierwszy dla starszego zachodniego producenta samochodów.

Chiński regulator na początku tego miesiąca zatwierdził holenderską spółkę joint venture, kierowaną przez Stellantis z 51 procentami udziałów.

Na początku tego roku media donosiły, że Stellantis rozważa swój kompleks Mirafiori w Turynie we Włoszech jako bazę dla europejskiej produkcji Leapmotor. REUTERS

Źródło: www.businesstimes.com.sg