BYD Auto otworzy fabrykę w Bułgarii

BYD Auto, chiński lider w produkcji pojazdów elektrycznych, baterii i oświetlenia LED oraz bułgarski gigant energetyczny, firma Bulmineral, podpisały umowę o współpracy, której celem jest budowa fabryki samochodów na terenie Bułgarii. Nowa spółka będzie mieć nazwę Auto Group Motor i będzie stacjonować w małym mieście Breznik, 50 kilometrów na zachód od Sofii.
Nowa fabryka będzie budować samochody elektryczne i autobusy. Pierwsze próbne autobusy mają opuścić linie produkcyjne już w lutym 2013 roku. Pełne moce produkcyjne fabryki pozwolą na produkcje ok. 40-60 autobusów na miesiąc. W dalszej kolejności uruchomiona zostanie produkcja samochodów, a w później akumulatorów i oświetlenia LED.

Ho Isbrand, manager odpowiedzialny na rozwój BYD Auto na rynkach zagranicznych, potwierdza że to bardzo ważny krok dla jego firmy. „Patrzymy na możliwości rozwoju naszego biznesu w Europie i szukamy parterów którzy pomogą nam w tym” – komentuje Isbrand. Władze miasta Breznik z dumą podkreślają fakt, że taki inwestor pomoże im w rozwiązaniu problemu rosnącego bezrobocia w regionie. Obie stronę zwracają uwagę na fakt, ze Chiny i Bułgaria mają coraz więcej wspólnych interesów korzystnych dla obydwu stron.

BYD Auto jest już drugim producentem z Chin, który wybrał Bułgarię na miejsce swoich inwestycji. Wcześniej w Łoweczu swoją pierwszą fabrykę w Unii Europejskiej wybudował inny potentat, koncern Great Wall Motor. Fabryka GWM w Łoweczu ma w 2015 roku osiągnąć poziom produkcji 50 000 aut. Produkcja rozpoczęła się w lutym 2012 roku.

Źródła, BYD Auto
IBRM Samar, Autor Michał Hadyś