Branża wynajmu aut rośnie coraz szybciej

Po drugim kwartale 2014 roku branża wynajmu długoterminowego samochodów, odnotowała wzrost na poziomie 12,8 proc. w ujęciu rocznym raportuje Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Ogółem w pierwszym półroczu ten rynek wzrósł o 5,1 proc.

To czwarty z kolei kwartał, w którym rośnie roczna dynamika wzrostu tej branży w Polsce i ów wzrost jest już odczuwalny na całym rynku motoryzacyjnym. Według szacunków PZWLP firmy należące do związku wygenerowały już łącznie prawie 30 proc. całkowitej sprzedaży nowych aut do firm w okresie od kwietnia do czerwca. 16 należących obecnie do PZWLP firm kupiło w tym czasie prawie 14 tys. nowych samochodów, na prawie 48 tys nowych aut zarejestrowanych w drugim kwartale na firmy.

– Udział firm członkowskich PZWLP w sprzedaży nowych samochodów był w drugim kwartale 2014 dużo większy, niż w pierwszych trzech miesiącach roku – mówi Marek Małachowski, Prezes PZWLP, Dyrektor Zarządzający ALD Automotive Polska.

– W pierwszym kwartale wygenerowaliśmy 22,5 proc. łącznej sprzedaży aut do firm w Polsce, wobec 29,1 proc. w okresie kwiecień – czerwiec. Wynika to z jednej strony z większej o ok. 1,5 tys. liczby zakupionych przez nasze firmy aut w drugim kwartale, a z drugiej ze spadku całkowitej sprzedaży samochodów do firm w Polsce w tym okresie. Należy bowiem pamiętać, że sprzedaż aut na REGON w pierwszych trzech miesiącach tego roku była w naszym kraju dodatkowo stymulowana tzw. okienkiem derogacyjnym i możliwością zakupu samochodów z kratką, pozwalających przedsiębiorcom na pełne odliczenie podatku VAT – dodaje Małachowski.

Łączna flota pojazdów finansowana i zarządzana przez członków PZWLP po pierwszej połowie roku wynosi prawie 120 tys. samochodów osobowych i dostawczych. Największą grupę, złożoną z 91,5 tys. aut, stanowią pojazdy użytkowane przez firmy w ramach leasingu operacyjnego z pełną obsługą (FSL – Full Service Leasing), czyli najbardziej rozwiniętej i najbardziej popularnej w Europie usłudze, gwarantującej przedsiębiorcy nie tylko zewnętrzne finansowanie, ale również pełną obsługę administracyjną i serwisową samochodów służbowych. Roczne tempo wzrostu usługi full service leasingu aut wynosi po II kwartale 2014 roku 9,2 proc. i jest prawie dwukrotnie większe, niż rok wcześniej.

Drugą co do wielkości, 13,5 proc. grupę aut, stanowią samochody w leasingu z serwisem (LS – Leasing Service), których we flotach firm PZWLP znajduje się obecnie 16,2 tys. Roczne tempo wzrostu leasingu z serwisem po II kwartale 2014 wynosi 18,4 proc. i jest nieznacznie mniejsze, niż rok wcześniej, kiedy osiągnęło poziom 20,8 proc.

Najmniejszą część – 12 tys.. pojazdów stanowią auta w usłudze wyłącznego zarządzania (FM – Fleet Management), w przypadku której przedsiębiorcy mają zapewnioną tylko opiekę administracyjną i serwisową nad samochodami służbowymi, bez finansowania pojazdów. Wyłączne zarządzanie flotą pomimo, że jest usługą zdecydowanie najmniej popularną wśród przedsiębiorców w Polsce, to po II kwartale 2014 odnotowało najbardziej dynamiczny wzrost w ujęciu rocznym – na poziomie 39 proc.

Najpopularniejszymi po II kwartale 2014 roku samochodami we flotach firm należących do PZWLP są Ford Focus, Skoda Octavia, Skoda Fabia oraz Toyota Yaris. Dominującym rodzajem napędu jest wciąż silnik dieslowski, który występuje aż w 72 proc. pojazdów. Odsetek aut wyposażonych w napęd dieslowski zmniejszył się jednak o 3 proc. w stosunku do stanu z końca roku 2013.

AUTOR:  WNP.PL (AS)