BMW ma za sobą rekordowy rok – sprzedało 1,8 mln samochodów

Niemiecki producent samochodów sprzedał w 2012 roku rekordowe 1,8 mln samochodów – pochwalił się dyrektor finansowy BMW Friedrich Eichiner

– Jednym z naszym celów na 2012 rok było zwiększenie produkcji i osiągniecie nowego rekordu sprzedażowego. I udało nam się. Sprzedaliśmy 1,8 mln aut – powiedział Eichiner w wywiadzie dla dziennika „Die Welt”.

Miesiąc wcześniej Eichiner zapewniał, że BMW jest na najlepszej drodze do osiągnięcia rekordu sprzedaży. Mówił wtedy, że już w listopadzie padł rekord najwyższej miesięcznej sprzedaży samochodów. W przedostatnim miesiącu tego roku sprzedaż skoczyła o 20 proc., a niemiecki koncern sprzedał w sumie 170 tys. aut.

W ciągu 11 miesięcy gigant sprzedał 1,66 mln samochodów, czyli aż o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

– Naszym celem było maksymalne zwiększenie produkcji. Największym pytaniem pozostawało czy sytuacja na rynku motoryzacyjnym w Europie na to pozwoli – mówił Eichiner. – Jednak z drugiej strony widzieliśmy, że sytuacja na rynku w USA się poprawia. Prognozowany wzrost na rynku motoryzacyjnym miał wynieść 5 proc., a rynek aut luksusowych rósł jeszcze szybciej. Pomagało nam też umocnienie pozycji na takich rynkach, jak m.in. Australia, Rosja, Korea i Turcja – dodał.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, anpop, AP