Bezpłatne e-usługi dotyczące pojazdów jeszcze przed wakacjami

Jeszcze przed wakacjami MSW ma uruchomić dwie bezpłatne e-usługi, dzięki którym przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek – sprawdzić, czy wiozący je autokar jest sprawny.

10 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy prawa o ruchu drogowym, które wprowadzają e-usługi „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autokar”. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem obydwu aplikacji co nastąpi prawdopodobnie 23 czerwca – poinformowało MSW.

W ramach usługi „Historia pojazdu” dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Dzięki drugiej usłudze – „Bezpieczny autokar” – rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane będzie można uzyskać online, bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jednak tylko informacje o pojeździe – te dotyczące właściciela lub posiadacza w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.

Koszt budowy i uruchomienia projektowanych e-usług MSW szacuje na 760 tys. zł w przypadku „Historii pojazdu” i 360 tys. zł w przypadku usługi „Bezpieczny autokar”.

 moto.wp.pl