Będziesz mógł jeżdzić po "buspasach" i parkować za darmo

Wygląda na to, że w Polsce zakup samochodu z napędem elektrycznym lub hybrydowym w końcu może zacząć się opłacać. Przynajmniej, jeśli jesteście mieszkańcami Krakowa.

W stolicy Małopolski rusza właśnie kampania o nazwie „Kraków Mobilny”, która zachęcać ma kierowców do przesiadania się do samochodów „proekologicznych”.

W Krakowie od kilku lat straż miejska patrolująca okolice rynku porusza się hybrydowymi toyotami prius. Teraz władze miasta chcą zachęcić również innych obywateli do korzystanie z tego typu pojazdów.

Z początkiem września, przez kolejne dwanaście miesięcy, użytkownicy aut hybrydowych i z napędem elektrycznym będą mieli w Krakowie specjalne przywileje . Należą do nich m.in.: możliwość jazdy po tzw. „buspasach”, zniesienie opłat za parkowanie czy możliwość wjazdu do wybranych stref ograniczonego ruchu.

Kraków jest pierwszym polskim miastem, którego władze zdecydowały się na zastosowanie takiego rozwiązania. W Polsce jest więc to ewenement – w krajach Unii Europejskiej – wieloletnia praktyka. Dla przykładu, w Londynie za wjazd do centrum kierowca klasycznego samochodu zapłacić musi aż 9 funtów. Z opłaty zwolnieni są właściciele hybryd i pojazdów elektrycznych. W przyszłości Kraków planuje również zbudowanie sieci ulicznych stacji ładowania akumulatorów dla samochodów elektrycznych.

Źródło: Interia.pl