Autobus elektryczny Solarisa z kolejną nagrodą

Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony przez jedno z najpopularniejszych
czasopism branżowych „Busplaner” tytułem „Innowacja roku 2018”. Wyróżnienie przyznano
w kategorii „Transport Publiczny” za wkład w rozwój elektromobilności na rynku niemieckim,
w szczególności za projekty elektrobusów dla Fürth oraz Norymbergii. Uroczyste wręczenie
nagrody odbyło się 4 grudnia w Monachium.

To kolejna nagroda dla autobusu elektrycznego nowej generacji produkowanego w bolechowskiej fabryce. Pojazd, który może poszczycić się prestiżowym tytułem „Bus of the Year 2017” został doceniony także przez czytelników magazynu „Busplaner”, zdobywając najwięcej głosów w kategorii „Transport Publiczny”.

„Zdobyta nagroda jest potwierdzeniem silnej pozycji firmy Solaris na zachodnim rynku. W marcu tego roku otrzymaliśmy również niezwykle ważne wyróżnienie EBUS Award za wieloletni wkład w rozwój bezemisyjnej komunikacji miejskiej przyznane przez Niemieckie Zrzeszenie Przedsiębiorstw Transportu Publicznego. Zdobyty dziś tytuł jest potwierdzeniem, że obrany przed laty wspólny kierunek działań na rzecz rozwoju napędów alternatywnych jest kierunkiem właściwym – mówił Alexander Schmidt, przedstawiciel Solaris Bus & Coach S.A. na rynku niemieckim.

Głównym argumentem przy wyborze laureata był wygrany niedawno kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych do Fürth oraz Norymbergii. Dla obu tych miast będą to pierwsze w historii bezemisyjne pojazdy. Kontrakty mają na celu przetestowanie innowacyjnych rozwiązań podpoznańskiego producenta oraz przybliżenie mieszkańcom pojazdów napędzanych alternatywnymi źródłami energii, stosowanymi dziś na szeroką skalę w komunikacji miejskiej. Autobusy będą gotowe, by wozić pasażerów już na początku 2018 roku.

Oba całkowicie bezemisyjne autobusy Solaris Urbino 12 electric wyposażone zostaną w osie
elektryczne ZF AVE 130 ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi oraz napędy firmy Medcom. Zarówno napęd, jak i klimatyzacja oraz ogrzewanie wnętrza autobusu będą zasilane energią elektryczną z baterii o pojemności 240 kWh. W obu autobusach zastosowano ładowanie typu plug-in, co umożliwia nocne uzupełnianie baterii na terenie zajezdni. Dodatkowo na dachu obu pojazdów umieszczona zostanie ładowarka, która umożliwi ładowanie autobusów poza terenem zajezdni.
Ponadto innowacyjne Solarisy przygotowane zostaną pod zastosowanie w przyszłości pantografu, co umożliwi szybkie doładowanie baterii na trasie przejazdu.

Nagroda “Innowacja Roku” została przyznana przez niemiecki magazyn już po raz dziesiąty. Firma Solaris została jej laureatem po raz trzeci: dotychczas nagrodzono autobus Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym systemem hybrydowym wyposażonym w baterie, superkondensatory oraz zewnętrzny system ładowania (plug-in) oraz pierwszy elektryczny Solaris Urbino zaprezentowany przez firmę w 2011 roku.

Dodatkowe informacje
Mateusz Figaszewski Informacje o firmie
Pełnomocnik Zarządu ds. Elektromobilności i PR
tel.: +48 61 66 72 347
tel. kom.: +48 601 652 179
fax: +48 61 66 72 345

email: mateusz.figaszewski@solarisbus.com

Solaris Bus & Coach S.A. jest europejskim liderem w zakresie produkcji nowoczesnych pojazdów komunikacji publicznej: autobusów, trolejbusów i tramwajów, a także czołowym
producentem w Europie w zakresie projektowania i budowy autobusów z napędem elektrycznym. Nowy Solaris Urbino 12 electric został wybrany „Autobusem Roku 2017”. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już blisko 15 000 pojazdów. Jeżdżą one po drogach 32 krajów.


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997