Akcje koncernu Fiat Chrysler potaniały o ponad 10 proc.

O 10,3 proc. spadły w czwartek w południe akcje Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na giełdzie mediolańskiej, gdy w prasie branżowej pojawiły się informacje o tym, że koncern fałszował dane dotyczące wysokości sprzedaży jego samochodów w USA.

Na Wall Street notowania akcji tej włosko-amerykańskiej grupy spadły tego samego dnia o 4,07 proc, tj. o 7,54 dolara.

Według zeznań złożonych przez dwóch amerykańskich koncesjonariuszy samochodów Fiata-Chryslera z Chicago koncern oferował im premie pieniężne za podawanie na koniec miesiąca zawyżonych danych dotyczących sprzedaży samochodów jeep, RAM, Chrysler i Dodge w celu uzyskania lepszych notowań na rynku.

Na przykład jednemu z koncesjonariuszy miano zaoferować 20 000 dolarów „na cele reklamowe” za ogłoszenie danych wyższych o 40 nowych samochodów od liczby rzeczywiście sprzedanych.

Na spadek notowań akcji FCA mógł również wpłynąć spadek akcji Renault na giełdzie w Paryżu. Był on spowodowany informacjami, według których francuskie organa wymiaru sprawiedliwości dokonały przeszukań w kilku biurach koncernu na terenie Francji w związku z podejrzeniem, że firma zaniża rzeczywiste dane dotyczące emisji spalin przez samochody tej marki.

wnp.pl, PAP


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997