UE zatwierdza pomoc dla fabryki Intela w Polsce

Na fali dyskusji o cięciach inwestycyjnych w Intelu, Unia Europejska (UE) zatwierdziła pomoc dla planowanej fabryki amerykańskiego koncernu w Polsce. Wiadomość o dofinansowaniu przekazał minister cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Polska dołoży ponad 7,4 mld zł do budowy pod Wrocławiem fabryki półprzewodników.

W ubiegłym roku Intel ogłosił zamiar zainwestowania równowartości około 4,2 miliarda euro w fabrykę we Wrocławiu. Polski rząd mówił wówczas o rekordowej inwestycji. W tym samym czasie firma ogłosiła budowę megafabryki w Magdeburgu kosztującego łącznie około 30 miliardów euro. Od tego czasu sytuacja ekonomiczna Intela uległa jednak pogorszeniu. Ze względu na słabnącą koniunkturę, CEO Intela, Pat Gelsinger, uruchomił program cięcia kosztów wart miliardy euro.

Tymczasem Polska nie ustaje w staraniach o przychylności Intela, by fabryka pod Wrocławiem powstała. „Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych” to program, który rząd uruchomił w porozumieniu z Intelem i Unią Europejską. Wstępne ustalenia są takie, że w tamach programu, że Polska dołoży do inwestycji w latach 2024-2026 ponad 7,4 miliardów zł.

“Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy i o który zabiegaliśmy w Brukseli. Fabryka półprzewodników w Polsce jest coraz bliżej realizacji. Wzmocni to znacząco gospodarkę, jak i bezpieczeństwo kraju” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Minister Gawkowski zapytany o ewentualne przesunięcie budowy wrocławskiej fabryki lub anulowanie projektu powiedział, że na razie nic na to nie wskazuje. Minister ma nadzieję, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku – podaje agencja Reutersa.

“Liczymy, że podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku. Wówczas będzie możliwe rozpoczęcie budowy zakładu. Będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce od wielu lat. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że dotyczy ona półprzewodników, jednego z kluczowych produktów, napędzającego gospodarkę przyszłości” – skomentował Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji, stojący na czele Międzyresortowego Zespołu do spraw “Krajowych Ram Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych”.
 

Źródło: evertiq.pl