Amerykańska firma Lear Corporation zwolni blisko 90 proc. załogi w zakładzie działającym pod Włocławkiem – informuje lokalny serwis ddwloclawek.pl. Oznacza to, ze na dniach pracę straci 960 z około 1100 pracowników zatrudnionych do tej pory przedsiębiorstwie.
Zakład Lear Corporation II działa w Pikutowie pod Włocławkiem od nieco ponad dwóch lat. Amerykańska firma zajmująca się produkcją siedzeń czy komponentów elektronicznych wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej zdecydowała się na otworzenie fabryki w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w marcu 2022 roku.
Amerykańska firma zamyka niemal całą fabrykę. 9 na 10 pracowników straci zatrudnienie
Teraz zdecydowana większość pracowników, którzy brali udział przy produkcji mat grzewczych do foteli samochodowych pożegna się z zatrudnieniem. Jak informuje ddwloclawek.pl, mowa tu o ok. 87 proc. kadr.
Lokalne media zostały poinformowane o sprawie przez związkowców działających przy fabryce amerykańskiej firmy. Jak wskazało regionalne prezydium NSZZ „Solidarność”, z firmy odejdzie 960 osób z dotychczasowo zatrudnianych 1100 pracowników.
Pracodawca zaproponował, aby redukcja zatrudnienia odbyła się na zasadzie dobrowolnych odejść z pracy, którym towarzyszyć będzie gratyfikacja finansowa. Nad całym procesem pieczę trzyma także Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku. To może sugerować, że wspomniana gratyfikacja mogłaby się wiązać z wypłatą standardowych odpraw, których wysokość jest zależna od stażu pracy w danym miejscu, co reguluje Kodeks pracy.
Jednocześnie wydaje się, że większość ze zwalnianych pracowników to osoby, które były odpowiedzialne za proces produkcyjny w firmie. Lear Corporation miała przekazać związkowcom, że działalność logistyczna pod włocławskim zakładzie nadal będzie prowadzona.
Amerykański producent nie wskazał też, dlaczego zdecydował się na redukcję zatrudnienia. Choć nie jest on w tym odosobniony. W ostatnich miesiącach już kilka zagranicznych firm zamknęło pomniejsze działalności prowadzone w Polsce, co jest pośrednio związane z silnym wzrostem kosztów pracy, w tym płacy minimalnej w ostatnich latach.
Źródło: motoryzacja.interia.pl