Rynek chipów dla motoryzacji czeka duże odbicie po chwilowym spadku

Analitycy przewidują, że po 3% spadku w 2020 roku, rynek układów scalonych dla motoryzacji wzrośnie o ponad 25% w 2021 roku.

Firma analityczna IC Insights przedstawia wstępne prognozy dotyczące układów scalonych w zależności od ich wykorzystania w głównych typach produktów i aplikacji końcowych (tj. komputerowych, komunikacyjnych, konsumenckich, motoryzacyjnych, przemysłowych i rządowych / wojskowych) do 2025 roku.
 
Jak widać na poniższym wykresie, od 1998 roku udział w rynku zyskały tylko segmenty motoryzacji i komunikacji. Napędzany globalną eksplozją popytu na smartfony, rynek układów scalonych do zastosowań w komunikacji niemal podwoił swój udział w rynku chipów, z 18,5% w 1998 roku do 35,0% w 2020 roku.
 
 
Z kolei udział w rynku chipów dla branży motoryzacyjnej wzrósł z 4,7% w 1998 roku do 8,7% w 2019 roku, po czym spadł do 7,5% podczas nękanego przez Covid roku 2020. Udział branży motoryzacyjnej w całym rynku układów scalonych nigdy nie był większy niż 9,0%, podczas gdy udział rynku komunikacyjnego w rynku układów scalonych osiągnął szczyt 37,2% w 2013 roku.
 
W wielu przypadkach układy scalone dla motoryzacji stanowią tylko niewielką część całkowitej sprzedaży dostawcy układów scalonych. Na przykład w TSMC, największej na świecie firmie foundry, chipy do tych aplikacji nigdy nie stanowiły więcej niż 5% jej sprzedaży. Produkcja samochodowych układów scalonych zazwyczaj nie wymaga najnowocześniejszej technologii – wiele produktów, które nie mają pamięci, jest nadal produkowanych na waflach o średnicy 200 mm – niezbędne jest jednak ścisłe przestrzeganie rygorystycznych wymagań dotyczących niezawodności i testowania oraz zobowiązanie producentów do zaspokojenia potrzeb klienta w długim cyklu życia. Analitycy zwracają też uwagę, że użytkownicy końcowi chipów motoryzacyjnych są znani z tego, że są twardymi negocjatorami, często pozostawiając niewielkie marże dla dostawców takich układów.
 
Pomimo obecnego niedoboru układów scalonych dla motoryzacji, średnia cena sprzedaży wielu tych produktów pozostała dość stała. A chociaż temat globalnych niedoborów chipów dla branży motoryzacyjnej jest bardzo głośny, to biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie rozmiary tego rynku, nie oczekuje się, że tegoroczny silny wzrost w segmencie motoryzacyjnym znacząco podniesie tempo wzrostu całego rynku układów scalonych. W rzeczywistości rynek motoryzacyjnych układów scalonych wzrósł o 23% w 1Q2021/1Q2020, czyli w porównywalnym tempie, co cały globalny rynek układów scalonych.
 
Źródło: www.evertiq.pl