Bezpieczeństwo funkcjonalne (ISO 26262) – teraz również dla autobusów, ciężarówek i motocykli

Szanowni Państwo,

Kilka miesięcy temu informowałem już Państwa o usługach IDIADY w zakresie „bezpieczeństwa funkcjonalnego” zdefiniowanego przez normę ISO 26262 („Bezpieczeństwo funkcjonalne” w myśl tej normy to „brak nieuzasadnionego ryzyka wynikającego z zagrożeń spowodowanych nieprawidłowym działaniem systemów elektronicznych i/lub elektrycznych„; dotyczy to WSZYSTKICH układów elektrycznych/ elektronicznych w pojazdach drogowych). Teraz wysyłam uaktualnienie/ uzupełnienie tych informacji.

Po obecnie wprowadzanych zmianach norma ISO 26262 będzie dotyczyć nie tylko samochodów osobowych (do 3500 kg) ale również autobusów, ciężarówek, motocykli (nie dotyczy natomiast pojazdów specjalnego przeznaczenia).

Trzeba tu uczciwie zaznaczyć, że norma ISO 26262 nie stanowi prawa, nie jest też formalnie przez prawo wymagana, określa „jedyne dobrą praktykę„, wymaganą wszelako coraz częściej przez Klientów przemysłu motoryzacyjnego i przez samych producentów samochodów. W czasach, w których ich samochody są coraz bardziej zależne od elektroniki, pozwala im po prostu spać spokojniej.

Ta „dobra praktyka” to nic innego jak ramowe procedury postępowania w procesie projektowania, które umożliwiają producentom pojazdów (i podzespołów) upewnić się (i pokazać) że ich układy elektryczne/ elektroniczne faktycznie spełniają zasady „bezpieczeństwa funkcjonalnego” (patrz definicja wyżej).

Angielski oddział IDIADY ma zespół inżynierów których kompetencje w zakresie ISO 26262 są potwierdzone certyfikatem wydanym przez SGS TUV. Pomagają oni producentom pojazdów (OEMs) i podzespołów (Tier1/Tier2) respektować zasady „bezpieczeństwa funkcjonalnego” (opierając się na ISO 26262):

– włączając te zasady w plan rozwoju nowego pojazdu/ systemu/ sterownika elektronicznego/ oprogramowania;

– realizując audyty istniejących procesów i produktów;

– proponując i wykonując stosowne badania potwierdzające zachowanie „bezpieczeństwa funkcjonalnego”.

Często jesteśmy pytani, czy możemy zaoferować szkolenia teoretyczne z zakresu ISO 26262. Tego nie oferujemy. Zamiast tego – wolimy razem z naszym Klientem zrobić np. audyt danego produktu pod kątem ISO 26262 i w ten sposób – nauczyć go praktycznego wykorzystania zasad ISO 26262.

Gdyby ktoś z Państwa chciał otrzymać więcej informacji na temat ISO 26262, jestem do dyspozycji.

YouTube channel:

http://www.youtube.com/user/ApplusIDIADAGroup

Facebook:

facebook.com/idiadapoland, http://www.facebook.com/Applusidiada

LinkedIn:

http://www.linkedin.com/company/applus-idiada