Czym charakteryzuje się olej do samochodów miejskich?

Większość ludzi mieszka i pracuje w miastach. Codziennie duża część z nas przemieszcza się samochodem w coraz gęstszym ruchu miejskich. A nasza wygoda i chęć pojechania nawet do sklepu oddalonego o kilkaset metrów jest czymś czego bardzo nie lubią silniki. Wsparciem okazują się nowoczesne oleje.

Jeździmy samochodem do pracy, sklepu, zawozimy dzieci do przedszkola czy szkoły. W efekcie okazuje się, że większość kierowców pokonuje głównie krótkie odcinki – do 10 km. Jazda miejska, jak wiadomo charakteryzują się częstym staniem w korkach, zatrzymywaniem i ruszaniem, zwalnianiem i przyspieszaniem. Jeśli dodamy do tego system start-stop, który jest korzystny dla środowiska, ale niekoniecznie dla jednostki napędowej mamy solidy „pakiet” obciążeń, z jakimi musi sobie poradzić silnik.

Samochód używany zwłaszcza w mieście paradoksalnie wydaje się być w świetnej kondycji nawet po latach – zazwyczaj wizualnie prezentuje się świetnie, jest czysty i błyszczący, wnętrze pachnące, do tego się okazuje, że ma niewielki przebieg. W rzeczywistości jazda miejska, na krótkich odcinkach mogła bardzo mocno wpłynąć na kondycje silnika, ponieważ w takich warunkach jednostka rzadko może  osiągnąć optymalną temperaturę pracy oleju i nie jest właściwie chroniona. Faza rozgrzewania silnika może trwać nawet 20 minut, wielokrotnie dojechanie z punktu A do punktu B w mieście zajmuje mniej czasu i do tego system start-stop wyłącza jednostkę, np. podczas stania na światłach.
Jak wynika z testów przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Naftowy (API), to właśnie w fazie rozgrzewania się silnika, gdy mamy do czynienia z wysoką lepkością oleju, dochodzi nawet do 75% zużycia motoru.
Trendu życia w mieście na razie się nie odwróci, dlatego potrzebne okazały się inne rozwiązania, które pomagają chronić silnik w takich warunkach. Przełomowe okazały się prace nad olejami silnikowymi dedykowanymi dla aut użytkowanych w ruchu miejskim. Charakteryzują się one tym, że zapewniają pełną ochronę silnika już w momencie jego uruchomienia, mają stabilny film ochronny, są wysoce odporne na oksydację, redukują zużycie paliwa.  Właściwości te osiąga się przez zastosowanie wysokiej jakości baz olejowych (stanowiących ok. 80% oleju) oraz odpowiednich dodatków. Taka kombinacja składników powoduje, że olej wolniej się starzeje i jest stabilny temperaturowo, co gwarantuje  najwyższą ochronę zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach otoczenia.
Oleje Green Oil+, produkowane przez firmę BIZOL i przeznaczone do pojazdów poruszających się przede wszystkim w miastach oraz  wyposażonych w silniki typu start-stop lub z napędem hybrydowym, wytwarzane są przy użyciu najlepszych baz olejowych  z grupy API  III, IV i V. Dla uzyskania optymalnych właściwości tribologicznych BIZOL stosuje polialfaolefiny oraz rozpuszczalne w oleju glikole polialkilenowe. Zastosowane w produkcie technologie i dodatki pozwalają znacznie zredukować negatywny wpływ miejskiego cyklu jazdy na jednostkę napędowej. Za poprawę smarowności, szybkie dotarcie oleju do nawet najdalszych zakamarków silnika, a tym samym zapobieganie pracy „na sucho” poszczególnych elementów jednostki odpowiadają specjalnie dobrane modyfikatory lepkości oraz technologia COMB LubriBoostTM , która chroni film olejowy przed zerwaniem i nadaje mu właściwości żelowe, dzięki czemu olej idealnie wiąże się z metalową powierzchnią wszystkich części silnika, co obniża współczynnik tarcia i chroni poszczególne części, w tym przede wszystkim łożyska ślizgowe, wydłużając ich żywotność aż do 50%. Z kolei dzięki pakietowi antyoksydantów i technologii OxShield proces utleniania się oleju, a tym samym jego starzenia się jest znacznie wolniejszy, a tym samym ochrona silnika lepsza. W porównaniu do produktów konkurencyjnych BIZOL Green Oil+ uzyskał nawet dwa razy wyższy wynik punktowy w teście utleniania RBOT oraz wykazuje znakomite wyniki w innych testach takich jak: TEOST, Sequence IIIG, Sequence VG, GFC LU-43A-11 i LU-36-T-14. Technologia W-Guard spowalnia proces zużywania się oleju. Przyczynia się również do zmniejszenia zużycia paliwa, chociaż ten efekt jest rezultatem kompleksowego działania wszystkich poprzednich technologii.

Warto mieć na uwadze, że aby cieszyć się długim i bezawaryjnym życiem silnika, trzeba koniecznie zainwestować w dobrej jakości olej. Nawet jeśli jego cena jest nieco wyższa niż produktu o słabszych parametrach. Taka inwestycja zawsze się opłaca i pozwala utrzymać silnik w dobrym stanie przez długie lata.

O BIZOL

BIZOL jest niemieckim producentem olejów silnikowych i płynów technicznych. Firma powstała w 1998 roku w Berlinie. Marka BIZOL  jest własnością jej założyciela –  Borisa Tatievskiego, a zarządzana jest przez holding BITA Trading GmbH.  Produkty BIZOL są  dziś sprzedawane w 75 krajach. Dzięki dynamicznej ekspansji światowych rynków, do końca 2018 roku firma obecna będzie w 100 państwach na 5 kontynentach