W imieniu Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie, które odbędzie się w dniu 1 czerwca 2017 r. o godzinie 12:00 w siedzibie KIG przy ul. Trębackiej 4 w Warszawie w sali 205.
Zorganizowaliśmy spotkanie w związku z niepokojącymi sygnałami, które docierają do nas od firm produkcyjnych, które wykonują usługi na materiałach powierzonych (tzw. „toll manufacturing”) z których wynika, że kontrole celno-skarbowe podejmują próby kwestionowania kwalifikacji tych usług na gruncie przepisów o VAT. W związku z powyższym istnieje ryzyko zaległości z tytułu VAT, sankcji VAT oraz odsetek, a tym samym może to skutkować istotnym wzrostem kosztów działalności.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 28b) miejscem świadczenia usług montażu, produkcyjnych jest miejsce w którym usługobiorca ma siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Powszechną praktyką na rynku jest opodatkowanie usług montażu i produkcyjnych świadczonych na materiałach powierzonych na rzecz zagranicznych usługobiorców w kraju siedziby z uwagi na przyjęcie braku ich stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Tym samym firmy produkcyjne wystawiają fakturę za świadczone usługi na rzecz zagranicznych odbiorców bez VAT.
W ostatnim czasie został wydany negatywny wyrok NSA w powyższej kwestii (sygn. FSK 1379/15 – Wyrok NSA), zgodnie z którym zagraniczny usługobiorca może posiadać w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności w postaci podmiotów z nimi współpracujących. W wyroku tym sąd uznał, że:
„(…) poprzez ścisłe powiązanie z zakładem produkcyjnym wykonującym na jej zlecenie – w warunkach wyłączności opakowania, a także poprzez korzystanie z zasobów pomocniczych w kraju w postaci wynajętych magazynów, zewnętrznej administracji, logistyki i spedycji posiada niezbędne elementy pozwalające na uznanie, iż dysponuje stałym miejscem prowadzenia działalności w kraju. Z kolei brak zatrudnienia personelu w Polsce nie jest decydującą przesłanką, gdyż obecnie możliwe jest kierowanie działaniami podmiotu gospodarczego na odległość, co powoduje, że personel zewnętrzny podlega analogicznej kontroli i nadzorowi jak pracownicy Skarżącej. Konstatując powyższe wywody WSA wyprowadził wniosek, że zasoby, jakimi dysponuje Skarżąca pozwalają na prowadzenie bieżącej działalności na terytorium Polski w sposób stały i w pewnym stopniu niezależny od siedziby w Szwajcarii, a zatem Skarżąca posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.”
Kontrole celno-skarbowe przyjmują, że firma produkcyjna, która wykonuje usługi na materiałach powierzonych kreuje dla usługobiorców stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, zdaniem kontrolujących miejscem świadczenia usługi jest tak wykreowane stałe miejsce prowadzenia działalności, zatem usługi montażu powinny być opodatkowane VAT w Polsce.
Z uwagi na istotne ryzyko finansowe dla firm produkcyjnych świadczących usługi na materiałach powierzonych (m.in. z branży elektronicznej, samochodowej, AGD, spożywczej) pragniemy zaproponować Państwu spotkanie podczas którego zaproponujemy plan działań w celu rozwiązania powyższego problemu.
Spotkanie potrwa 2 godziny, będzie nieodpłatne i będzie się odbywało w języku angielskim.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o zgłoszenie udziału na nasz adres e-mail: kigeit@kigeit.org.pl do dnia 29 maja br.