Rok 2014 przywitał przedsiębiorców zmianami w podatku VAT. Pierwsze przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od zakupu samochodów oraz od paliwa weszły w życie od 1 stycznia. Natomiast pod koniec I kwartału 2014 roku ma nastąpić kolejna zmiana, tym razem dotycząca możliwości odliczenia połowy podatku VAT od zakupu samochodów wykorzystywanych do prowadzenia działalności zarówno osobowych jak i ciężarowych.
Zawiłości zmian w podatku VAT wyjaśniał Tomasz Grunwald, partner i szef zespołu ds. VAT firmy doradczej KPMG podczas IV Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG.
Jak powiedział ekspert, od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych „z kratką”, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Wkrótce jednak przepisy mają się znowu zmienić. Ministerstwo Finansów chce, by nastąpiło to jak najszybciej.
– Dotychczas prawo do odliczenia VAT miały samochody z homologacją ciężarową, ale nie unijną tylko krajową. Obecnie istotne są takie elementy. Jeśli chcielibyśmy kupić samochód o homologacji ciężarowej to musimy sprawdzić czy ma ładowność przy trzech fotelach 500 kg i czy importer lub producent posiada dla takiego samochodu homologację M1. M1 oznacza że dany typ samochodu gdzieś w UE uzyskał homologację ciężarową – wyjaśnił Tomasz Grunwald . I dodał, że homologacja M1 musi być taka sama dla wszystkich krajów UE.
Chodzi o to, że od stycznia 2014 roku wygasła zgoda Brukseli na stosowane ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zawrócił się do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń.
Zgodnie z projektem skierowanym do konsultacji społecznych firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.
Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej (w ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie z dniem 1 marca 2014 r.).
– Już nie będzie sensu polowania na ciężarówkę, wystarczy zwykły samochód osobowy o ładowności poniżej 3,5 tony – powiedział Tomasz Grunwald.
Podkreślił, że resort finansów planuje wprowadzić uproszczenie, które da możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Okres przejściowy miałby obowiązywać do 30 czerwca 2015 roku i nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.
Obecnie firma kupująca samochód osobowy może odliczyć 60 proc. VAT-u zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT z ceny paliwa. Pełne odliczenie VAT – zarówno w przypadku samochodów, jak i paliwa – dotyczy typowych samochodów ciężarowych.
AUTOR: WNP.PL (KATARZYNA WALTERSKA)