Fabryka części do silników nowej generacji powstanie w Sędziszowie

300 osób znajdzie pracę w nowej fabryce Hispano-Suiza Polska (HSP) w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie). Zakład produkował będzie części do najnowszej generacji silników lotniczych Leap. Koszt inwestycji to 40 mln euro.

Hispano-Suiza należy do Grupy Safran, w Polsce działa od 2001 r. W pierwszym zakładzie ulokowanym również w Sędziszowie Małopolskim produkuje m.in. przekładnie mocy dla silników do samolotów cywilnych, wojskowych oraz helikopterów.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes HSP Jan Sawicki, budowa zakładu jest związana z nową generacją silników lotniczych Leap, które montowane będą m.in. w samolotach Airbus 320 neo, Boeing 737 max oraz w chińskim Comac 919. „Silniki te już cieszą się dużym powodzeniem, choć są dopiero testowane. Napęd ten charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa, wytwarza mniej hałasu i jest bardziej ekologiczny. Zastąpi obecnie używany silnik CFM 56” – dodał.

Prezes HSP zaznaczył, że zakład już ma bardzo dużo zamówień na części do tego silnika.

Budowa nowej fabryki w Sędziszowie Małopolskim ruszy w tym roku, a zakończy się w drugiej połowie przyszłego roku. Jeszcze w tym miesiącu wybrany na być wykonawca hali. Obiekt będzie oddalony od obecnego zakładu o ok. 3 km, powstanie na 10-hektarowej działce przy drodze krajowej nr 4. Produkcja w zakładzie powinna ruszyć w listopadzie 2016 r.

Józef Cisek odpowiedzialny za budowę drugiej fabryki HSP, powiedział, że rocznie produkowanych tam będzie 400 tys. łopatek i ok. tysiąca wirników sprężarek niskiego ciśnienia.

Nowy budynek będzie miał powierzchnię 10 tys. m kw. z możliwością rozbudowy do 22 tys. m kw. Wyposażony będzie m.in. w specjalny system oświetlenia, będzie też miał własną oczyszczalnię ścieków technologicznych. „Nasza firma bardzo dużą wagę przykłada do rozwiązań ekologicznych, dlatego nowy zakład nie będzie emitował żadnych zanieczyszczeń”- dodał Cisek.

W nowej fabryce pracę znajdzie 300 osób. Jak podkreśliła obecna na konferencji kierowniczka zasobów ludzkich w HSP Kaja Zielonka-Foryś proces rekrutacji już się rozpoczął. „Szukamy m.in. operatorów maszyn sterowanych numerycznie i spawaczy precyzyjnych” – powiedziała.

Prezes HSP zaznaczył, że jeśli firma będzie miała dużo zamówień, to nowy zakład będzie rozbudowany, wówczas zwiększy się też zatrudnienie.

Hispano-Suiza Polska to spółka należąca do francuskiej firmy Hispano-Suiza z siedzibą w Colombes i razem z nią jest częścią Grupy Safran skupiającej wiodące firmy przemysłu lotniczego i kosmicznego na świecie.

Polski zakład funkcjonuje w Sędziszowie Małopolskim od 2001 r., specjalizuje się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing. W zakładzie powstaje również ponad 400 rodzajów komponentów do gondoli silnikowych.

Grupa Safran prowadzi działalność na wszystkich kontynentach i zatrudnia 69 tys. osób, w Polsce ponad 600. W ub.r. osiągnęła obroty w wysokości 15,4 mld euro.

wnp.pl, PAP