100 lat elektryczności w samochodach

Przed 100 laty firma Bosch wprowadziła elektryczność do samochodów. Już w roku 1913 prądnica dostarczała prąd pierwszemu na świecie elektrycznemu systemowi oświetlenia samochodowemu noszącemu nazwę „światła Bosch”.
Z biegiem lat prądnica zmieniła swój charakter, stając się elektrownią dla pojazdów mechanicznych. Współczesne alternatory zasilają m.in. radio, elektryczne podnośniki szyb, klimatyzację oraz systemy bezpieczeństwa, takie jak ESP.

W układzie Boost Recuperation System firmy Bosch alternator wspomaga pracę silnika spalinowego, dostarczając 10 kilowatów mocy, co pozwala oszczędzić do 15% paliwa.

„Bosch zmienił alternator w maszynę napędową. Umożliwiło to niedrogą hybrydyzację pojazdów. Boost Recuperation System firmy Bosch to hybryda dostępna dla każdego – mówi Rolf Bulander, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Nowy układ hybrydowy bazuje na odpowiednich komponentach oraz sieci elektrycznej o napięciu 48 V.

Dotychczas standardem w samochodach osobowych było napięcie 12 V, a alternator pełnił rolę drugoplanową (był to zespół zamontowany głęboko w komorze silnika, napędzany pasem klinowym z koła pasowego wału korbowego). Jednak bez alternatora trudno sobie wyobrazić samochód przystosowany do codziennego użytkowania.

W nocy taki samochód nie mógłby korzystać z oświetlenia, w czasie deszczu niemożliwe byłoby oczyszczanie szyb, a silnik trzeba by uruchamiać korbą zamiast przy użyciu rozrusznika elektrycznego.

Światło włączane przyciskiem, bez ryzyka wzniecenia pożaru
Na początku prądnice były prostymi urządzeniami: napędzane przez silnik podczas jazdy, miały wytwarzać energię potrzebną do zasilania oświetlenia. Przed epoką oświetlenia elektrycznego w użyciu były lampy karbidowe. Jednak dalsze podróże z wykorzystaniem lamp gazowych były niezwykle uciążliwe, a w wielu miastach nie wolno było używać oświetlenia. Lampy karbidowe trzeba było gasić i ponownie zapalać. Ze względu na to, że były to lampy gazowe, ich użytkowanie groziło pożarem.

Elektryczne światła Bosch były dużo wygodniejsze w użyciu. Można je było włączyć i wyłączyć naciskając przycisk. W marcu 1913 roku na rynek wprowadzono pierwsze prądnice wraz z reflektorami, regulatorami i akumulatorami.

Prądnica zaczęła pełnić funkcję elektrowni dla wszystkich odbiorników elektrycznych w pojeździe, które dziś sprawiają, że jazda samochodem jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Alternatory a elektro-mobilność
100 lat po wprowadzeniu na rynek elektrycznego układu oświetlenia firma Bosch ponownie rozwinęła koncepcję alternatora: z urządzenia dostarczającego prąd rozwinęła go w niedrogi bazowy układ hybrydowy. „Boost Recuperation System firmy Bosch umożliwił stosowanie technologii hybrydowej także w samochodach klasy kompaktowej – powiedział Bulander.

Oprócz mocniejszego alternatora system składa się z odpowiedniego akumulatora litowo-jonowego gromadzącego energię 0,25 kWh oraz sieci pokładowej o napięciu 48 V. Innowacyjny napęd firmy Bosch łączy cztery funkcje w ramach jednego systemu: rekuperację, wspomaganie momentu obrotowego oraz komfortową funkcję Start-Stop i funkcję jazdy siłą rozpędu przy wyłączonym silniku (tzw. tryb żeglowania). Oszczędność paliwa uzyskiwana dzięki hybrydyzacji napędu wynosi do 15%.

W warunkach codziennej eksploatacji z wykorzystaniem trybu żeglowania możliwa jest dodatkowa redukcja zużycia o 10%. Energia odzyskiwana w procesie hamowania jest szybko i efektywnie przekazywana do akumulatora litowo-jonowego za pośrednictwem sieci 48 V.

W razie potrzeby energia ta jest wykorzystywana przez alternator, który pełni funkcję silnika wspomagającego.
Źródła, Bosch
IBRM Samar