1 na 4 obywateli świata nie jest gotowy na ekologiczny transport

YouGov, we współpracy z Forum Freedom of Mobility, opublikowało wyjątkowe wyniki nowej ankiety przeprowadzonej wśród respondentów z pięciu krajów i mierzącej skłonność do zmiany nawyków związanych z mobilnością.

Wyniki te zostały zaprezentowane podczas transmisji na żywo drugiej edycji dorocznego Forum Freedom of Mobility i wywołały debatę, w której uczestniczyli eksperci i studenci z trzech różnych kontynentów.

Kluczowe wnioski:

  • 1 na 4 obywateli świata nie jest gotowy do wyboru bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu. Jest to szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad połowa respondentów z obszarów wiejskich stwierdziła, że nie jest gotowa na żadne zmiany.
  • Chociaż 3 na 4 osoby przygotowują się do przyjęcia bardziej ekologicznych rozwiązań, mniej niż 10% respondentów zmieniło już swoje nawyki związane z transportem, co oznacza, że jest to dopiero początkowa faza procesu transformacji.
  • 6 na 10 obywateli jest gotowych zrezygnować z transportu typu „tylko jeden kierowca”, ale zainteresowanie tym rozwiązaniem mobilności różni się jednak w zależności od kraju – z Indiami, Brazylią i Marokiem na czele. Dla porównania, na dojrzałych rynkach gotowość ta wynosi 50% lub mniej, a współczynnik ten spada do 28% na obszarach wiejskich w Stanach Zjednoczonych, gdzie transport publiczny jest mniej rozpowszechniony.
  • Kto napędza tę ekologiczną rewolucję? Uważa się, że jest ona w rękach ustawodawców i obywateli, a w ich ślad idą prywatne firmy. Wyjątek stanowią Stany Zjednoczone.
  • Nie zapominajmy o sile młodych pokoleń! 1 na 4 obywateli świata uważa, że to oni są kluczem do naszej ekologicznej przyszłości, a aż 40% respondentów w Indiach wierzy, że mogą przewodzić zmianom.

„Choć to młodzież prawdopodobnie będzie miała wpływ na wprowadzanie zmian w kierunku bardziej ekologicznego transportu, na razie jej działania nie są jeszcze bardziej namacalne niż reszty populacji” – powiedział dyrektor generalny YouGov, Alexandre Devineau. „Ich wybory – i wynikająca z nich dynamika – będą miały silny wpływ na wyzwania w zakresie transportu, którym trzeba będzie stawić czoła na całym świecie”

Metodologia:

  • Badanie przeprowadzono w styczniu 2024 r. w pięciu krajach: Brazylii, Francji, Indiach, Maroku i Stanach Zjednoczonych
  • Badanie na podstawie trzech pytań zamkniętych powiązanych z tematem dyskusji na Forum Freedom of Mobility
  • W badaniu wzięło udział 5095 respondentów (~1000 na kraj, reprezentatywnych dla populacji krajowej w wieku 18+)

Zainicjowana przez Stellantis jako otwarte forum, na którym opinia publiczna może wysłuchać szerokiego wachlarza perspektyw, ponieważ społeczeństwo stoi w obliczu wyzwań związanych z mobilnością w przyszłości, druga coroczna debata na żywo w ramach Forum Freedom of Mobility zapowiada się jako wydarzenie pełne różnorodnych i prowokujących do myślenia opinii. Dzisiejsze wydarzenie jest moderowane przez niezależną stronę trzecią, a dyskusja dotyczy tego, w jaki sposób ograniczenia naszej planety mogą na nowo zdefiniować swobodę mobilności z technologicznego, biznesowego i społecznego punktu widzenia. 

Aby śledzić wydarzenie lub udostępnić je w mediach społecznościowych, należy użyć hashtagów: #FreedomOfMobilityForum or #FreedomOfMobility

Informacja o YouGov
YouGov to międzynarodowa internetowa firma zajmująca się badaniem opinii, oferująca wgląd w to, co myśli świat. Codziennie rozmawiamy z ponad 26 milionami członków naszego zespołu na całym świecie, aby poznać ich opinie i zachowania. Mamy reputację solidnego źródła dokładnych danych i cieszymy się zaufaniem największych światowych marek, dzięki czemu jesteśmy najczęściej cytowanym źródłem badań rynku na świecie. Dzięki 20-letniemu doświadczeniu, firma YouGov rozwija się z dnia na dzień, przeprowadzając ponad 40 milionów ankiet rocznie. Nazywamy to „żywymi danymi”. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.yougov.com .

Informacja na temat Freedom of Mobility Forum
Forum Freedom of Mobility, zainicjowane przez Stellantis i zarządzane przez neutralną stronę trzecią jest międzynarodowym spotkaniem osób podchodzących do rozwiązywania problemów z pasją, zaangażowanych w oparte na faktach dyskusje kwestionujące status quo, rozszerzające perspektywy i określające, jak najlepiej umożliwić bezpieczną, przystępną cenowo i zrównoważoną swobodę mobilności dla społeczeństwa stojącego w obliczu skutków globalnego ocieplenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie: freedomofmobilityforum.org.   

Źródło: Stellantis


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997