Nie zaciągasz ręcznego? Nie dostaniesz odszkodowania

Ubezpieczenie autocasco ma być zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia naszego samochodu. Jednak takie polisy mają wiele wyłączeń, a klienci często nie są świadomi, w jakich sytuacjach nie otrzymają pieniędzy. Sposobem na to jest uważne zapoznanie się z warunkami podpisywanej polisy.

Przemysław Konopka, wiceprezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, w wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” przypomina, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i ubezpieczyciel może dowolnie skonstruować polisę. Klient wykupując AC w konkretnej firmie, zgadza się zasady przez nią ustalone. Niestety często właściciele samochodów nie sprawdzają jakie są warunki ubezpieczenia. 90 proc. kierowców nie jest świadoma za co płaci, a w razie szkody oznacza to, że mogą nie otrzymać wypłaty odszkodowania.

Jak zatem wygląda to w praktyce? W przypadku ubezpieczenia od wszelkiego ryzyka kierowca może być spokojny. Jednak na ogół jest inaczej – ubezpieczenia AC mogą zawierać listę wyłączeń i w przypadku wystąpienia konkretnej sytuacji zakład może odmówić wypłaty pieniędzy. „DGP” przypomina też, że rodzaje ryzyka są często konkretnie nazwane – na przykład odszkodowanie zostanie wypłacone w razie gradobicia.

Typowe wyłączenia spotykane w polisach oznaczają brak wypłaty odszkodowania w przypadku wojny, ataku terrorystycznego lub zamieszek. O pieniądzach możemy tez zapomnieć w przypadku, gdy samochód był niesprawny technicznie (np. nie posiadał ważnego przeglądu). Dzieje się tak, gdy ubezpieczyciel udowodni, że to zły stan pojazdu był przyczyną szkody. Podobnie typowym wyłączeniem jest sytuacja, gdy kierowca w chwili wypadku był pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

O sprawdzeniu warunków polisy pamiętajmy też podczas wyjazdu za granicę. Bardzo często ubezpieczenia nie obejmuje wielu krajów. Firmy ubezpieczeniowe często decydują się też na inne wyłączenia. Może się okazać, że jeśli zaparkowany samochód nie miał zaciągniętego hamulca ręcznego, to w razie szkody ubezpieczyciel ma możliwość odmówić wypłaty pieniędzy. Podobna sytuacja ma miejsce przy jeździe z otwartymi drzwiami lub maską. Choć wydaje się, że są to szczegóły, to właśnie takie sytuacje są dokładnie zaznaczone w warunkach ubezpieczenia.

W ramach ubezpieczenia chcemy zabezpieczyć się też przed stratą pieniędzy w razie kradzieży auta. Tutaj również należy uważać. Pozostawienie kluczyków lub dowodu rejestracyjnego w samochodzie bardzo często jest podstawą do niewypłacenia odszkodowania.

Sposobem na uniknięcie niemiłej niespodzianki jest dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia. W wypowiedzi dla „DGP” Konopka zauważył, że najpełniejsze są ubezpieczenia zatwierdzone przez producentów samochodów i oferowane w salonach dilerskich. Dlatego cena nie może być jedynym kryterium ubezpieczenia, a na ewentualne wyłączenia powinniśmy zgadzać się świadomie.

sj, (WP.PL)