Stany Zjednoczone inwestują 750 milionów dolarów w projekty mające na celu przyspieszenie produkcji czystego wodoru

Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił, że przeznaczy 750 milionów dolarów na serię projektów mających na celu radykalne obniżenie kosztów czystego wodoru. W ramach projektów wspierane będą takie obszary jak zaawansowane technologie elektrolizy oraz ulepszone możliwości produkcji i recyklingu systemów i komponentów czystego wodoru. Celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnej czystego wodoru w USA w ciągu najbliższych kilku lat.

Oświadczenie to jest następstwem opublikowanych w czerwcu 2023 r. przez administrację Bidena amerykańskiej krajowej strategii i planu działania w zakresie czystego wodoru, których celem jest znaczne zwiększenie produkcji, wykorzystania i dystrybucji niskoemisyjnego wodoru w energochłonnych gałęziach przemysłu do 10 mln ton metrycznych do 2030 r. i aż do 50 mln ton do 2050 r.

Wodór jest postrzegany jako jeden z kluczowych elementów przejścia na czystsze źródła energii, szczególnie w sektorach, w których emisje są trudne do ograniczenia, a rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, takie jak energia wiatrowa czy słoneczna, są mniej praktyczne.

Obecnie w USA produkuje się około 10 milionów ton metrycznych (MMT) wodoru, a na całym świecie około 94 miliony ton metrycznych, chociaż zdecydowana większość jest wydobywana przy użyciu paliw kopalnych, które powodują zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych. Produkcja wodoru w USA opiera się głównie na wydobyciu z gazu ziemnego poprzez parowy reforming metanu i obecnie generuje około 100 milionów ton emisji gazów cieplarnianych rocznie.

Rozwój technologii czystego wodoru, np. zielonego wodoru, który wykorzystuje energię odnawialną do zasilania procesu ekstrakcji wodoru z innych materiałów, będzie wymagał ogromnych inwestycji w infrastrukturę, elektrolizę, transport i magazynowanie. Nowe przydziały środków przez Departament Energii zostaną sfinansowane na mocy dwustronnej ustawy o infrastrukturze, która przewiduje przeznaczenie 9,5 miliarda dolarów na czysty wodór, w tym 1 miliard dolarów na działania badawcze, rozwojowe, demonstracyjne i wdrożeniowe (RD&D) mające na celu zmniejszenie kosztów czystego wodoru produkowanego w drodze elektrolizy. 500 milionów dolarów przeznaczonych będzie  na prace badawczo-rozwojowe w zakresie ulepszonych procesów i technologii produkcji i recyklingu systemów i materiałów z czystym wodorem. 

Nowe finansowanie wesprze 52 projekty w 24 stanach i obejmuje:

  • 316 mln dolarów przydzielonych na projekty skupiające się na taniej i wysokowydajnej produkcji elektrolizerów,     
  • 150 mln dolarów na zaawansowaną produkcję zespołów i stosów ogniw paliwowych*,      
  • 82 mln dolarów na łańcuch dostaw ogniw paliwowych rozwoju,
  • 81 milionów dolarów na rozwój komponentów elektrolizera i łańcucha dostaw,       
  • 72 miliony dolarów na projekty w zakresie zaawansowanych technologii i rozwoju komponentów        
  • oraz 50 milionów dolarów na konsorcjum zajmujące się odzyskiem i recyklingiem.

Według Departamentu Energii oczekuje się, że projekty te umożliwią osiągnięcie 14 gigawatów rocznej zdolności produkcyjnej ogniw paliwowych, co wystarczy do zasilenia 15% sprzedawanych każdego roku samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności oraz 10 gigawatów elektrolizerów rocznie, co wystarczy do wytworzenia dodatkowego 1,3 mln ton czystego wodoru rocznie.

źródło: esgtoday.com