Włoski Fiat dokupi akcji Chryslera

Włoski koncern zwiększy swoje udziały w Chryslerze do 61,8 proc., odkupując 3,3 proc. akcji amerykańskiego koncernu od jego związków zawodowych.

Za akcje Chryslera Fiat zapłaci kwotę wyliczoną na podstawie zysku operacyjnego EBITDA amerykańskiego koncernu z ostatnich czterech kwartałów, pomniejszą o dług netto Chryslera związany z produkcją samochodów – poinformował we wtorek koncern z Turynu.

Ta kwota wyniesie około 250 mln dol., jak powiedział agencji Reuters anonimowy analityk branży motoryzacyjnej.

Fiat w uzgodnieniu z administracją prezydenta Baracka Obamy został w 2009 r. strategicznym partnerem Chryslera i obecnie ma 58,5 proc. akcji tego koncernu. Reszta akcji koncernu należy do funduszu powierniczego VEBA, który działa w imieniu funduszy emerytalnych związków zawodowych Chryslera. Ze sprzedaży swojego pakietu akcji VEBA ma pokryć ponad 6 mld dol. zaległości koncernu wobec funduszy emerytalnych jego pracowników.

Fiat ma prawo odkupić wszystkie akcje Chryslera od VEBA, przy czym połowę tego pakietu włoski koncern może kupić od lipca 2012 r. do połowy 2016 r.

W zeszłym roku Chrysler spłacił ratunkowe kredyty od rządów USA i Kanady, zaciągając w tym celu nowe pożyczki w komercyjnych bankach. A wtedy Fiat odkupił akcje Chryslera od rządów USA i Kanady, przejmując w ten sposób kontrolę nad koncernem.

Fiat zamierzał w tym roku wprowadzić akcje Chryslera na giełdę w Nowym Jorku i analitycy oczekiwali, że VEBA sprzeda swoje akcje w ramach oferty publicznej koncernu. Jednak z powodu zawirowań na światowych rynkach finansowych Fiat postanowił odłożyć giełdowy debiut Chryslera.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997