Prezes PIM na oficjalnym obiedzie u Prezydenta Andrzeja Dudy na cześć prezydenta Singapuru i jego małżonki

Fot. http://www.prezydent.pl/

Wieczorem polska Para Prezydencka wydała oficjalny obiad na cześć prezydenta Singapuru i jego małżonki na którym obecni również byli czołowi reprezentanci poszczególnych branż.

Podczas toastu prezydent Duda zwracał uwagę, że Singapur w ciągu zaledwie jednego pokolenia zyskał opinię jednego z najlepiej zarządzanych państw na świecie. Dziś Singapur – jak zaznaczył Prezydent Duda – pod względem PKB na osobę znajduje się na trzecim miejscu na świecie.

Dziękował też prezydentowi Singapuru za przybycie do Polski z „liczną reprezentacją singapurskiego biznesu”.

– Wierzę, że ta wizyta (…) przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszej współpracy gospodarczej. Nasi przedsiębiorcy postrzegają Singapur jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia swojej działalności – mówił Andrzej Duda.

– Pragnę zapewnić, że i Polska jest krajem przyjaznym dla zagranicznych inwestorów. Jestem przekonany, że także biznesmeni z Singapuru znajdą dla siebie miejsce do inwestycji w naszym kraju – dodał.

Z kolei prezydent Tony Tan Keng Yam zwracał uwagę, że choć Polska i Singapur w niektórych kwestiach różnią się, to jednak oba kraje mają też pewne cechy wspólne. – Nasze gospodarki są bardzo otwarte i chętne do współpracy. Singapur i Polska mają też wspólną cechę – obydwa kraje przykładają szczególną wagę do wolnego handlu i inwestycji – mówił.

Tony Tan Keng Yam wyraził zadowolenie z tego, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Singapurem nabiera tempa. Zwracał tu uwagę na stały wzrost w wymianie handlowej, która osiągnęła poziom 962,1 mln dolarów singapurskich w 2016 r. Jak podkreślał w ciągu 10 lat wartość ta podwoiła się. – Cały czas mamy ogromy potencjał, jeśli chodzi o dalszy wzrost – zaznaczył.

– Wiele firm z Singapuru zainteresowanych jest możliwościami jaki oferuje Polska i bardzo się cieszę, że wiele z nich przybyło ze mną – mówił Tony Tan Keng Yam.

Prezydent Singapuru zwracał też uwagę, że kiedy zostanie podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Singapurem więzi ekonomiczne i gospodarcze między Singapurem i Polską powinny jeszcze się zacieśnić, pozwalając Polsce wykorzystać Singapur, jako platformę do nawiązywania kontaktów ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej.