Honda uruchomi w Kanadzie łańcuch wartości pojazdów elektrycznych o wartości 11 miliardów dolarów

Honda ogłosiła, że planuje zbudować kompleksowy łańcuch wartości pojazdów elektrycznych w Ontario w Kanadzie, którego celem będzie wzmocnienie systemu dostaw pojazdów elektrycznych i możliwości przygotowania się na przyszły wzrost popytu na pojazdy elektryczne w Ameryce Północnej. Firma oświadczyła, że będzie dążyć do ustanowienia łańcucha wartości pojazdów elektrycznych w Kanadzie, obejmującego swym zakresem począwszy od zakupu surowców do akumulatorów, aż po produkcję gotowych pojazdów elektrycznych.

Według firmy inicjatywa obejmie inwestycję o szacunkowej wartości 15 miliardów CAD (11 miliardów dolarów), w tym inwestycje partnerów joint venture.

Jean Marc Leclerc, prezes i dyrektor generalny Honda Canada, powiedział:

    „Dzisiejsze ogłoszenie jest historyczną inwestycją producenta w kanadyjski przemysł samochodowe. Z dumą docenia wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zdobyli światową reputację dzięki profesjonalizmowi i stanowi wyraz uznania Hondy dla długoterminowej atrakcyjności kanadyjskiego ekosystemu produkcji pojazdów elektrycznych”.

Ogłoszenie to jest następstwem wprowadzenia przez Hondę w 2021 r. agresywnych planów elektryfikacji floty pojazdów, w tym celów, aby pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami i ogniwami paliwowymi stanowiły 100% sprzedaży pojazdów do 2040 r., przechodząc od sprzedaży na poziomie 40% do 2030 r. i 80% do 2035 r. na wszystkich głównych rynkach, w tym w Ameryce Północnej. W 2022 roku Honda ogłosiła szereg inwestycji w Stanach Zjednoczonych, aby wesprzeć swoje cele w zakresie elektryfikacji, w tym 700 milionów dolarów na przebudowę kilku istniejących zakładów samochodowych i układów napędowych do produkcji pojazdów elektrycznych, a w ubiegłym roku firma uruchomiła spółkę joint venture z LG Energy Solution w celu masowej produkcji akumulatorów litowo-jonowych, z planami budowy zakładu o wartości 3,5 miliarda dolarów w Ohio.

Według Hondy firma rozpoczęła ocenę wymagań dotyczących budowy innowacyjnej i przyjaznej dla środowiska fabryki Hondy EV oraz niezależnej fabryki akumulatorów Honda EV w Alliston w Ontario, a proponowany łańcuch wartości będzie również obejmował aktywny materiał katodowy i prekursor ( CAM/pCAM) w ramach partnerstwa joint venture z POSCO Future M Co., Ltd. oraz zakład separatorów w ramach partnerstwa joint venture z Asahi Kasei Corporation w dodatkowych społecznościach Ontario, a ogłoszenia zostaną wkrótce opublikowane.

Firma dodała, że ​​spodziewa się, że produkcja pojazdów elektrycznych rozpocznie się w 2028 r., przy czym po pełnym uruchomieniu fabryka pojazdów elektrycznych będzie miała zdolność produkcyjną na poziomie 240 000 pojazdów elektrycznych rocznie, a fabryka akumulatorów do pojazdów elektrycznych będzie miała moc 36 GWh rocznie. Honda poinformowała, że ​​rozpoczęła proces oceny zakresu inwestycji i zakończenia negocjacji z partnerami w ramach joint venture, a zakończenie prac ma nastąpić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Toshihiro Mibe, globalny dyrektor generalny Hondy, powiedział:

    „Czynimy postępy w naszych globalnych inicjatywach zmierzających do realizacji celu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050. W Ameryce Północnej, w następstwie inicjatywy mającej na celu zdefiniowania możliwości naszego systemu produkcji pojazdów elektrycznych w USA, rozpoczniemy teraz formalne dyskusje w sprawie ustanowienia kompleksowego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych tutaj, w Kanadzie, przy wsparciu rządów Kanady i Ontario. Wzmocnimy nasz system dostaw pojazdów elektrycznych, mając na uwadze przyszły wzrost popytu na pojazdy elektryczne w Ameryce Północnej”.

Honda oświadczyła, że ​​współpracuje z rządami Kanady i Ontario, włączając w to dostęp do inicjatyw opartych na wynikach dostępnych w ramach nowych ulg podatkowych rządu federalnego oraz bezpośrednich i pośrednich zachęt na szczeblu prowincji.

źródło: www.esgtoday.com