Zmiany w VAT od samochodów osobowych mogą wejść w życie 1 marca…

Jeśli tak się stanie, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku od zakupu paliwa czy innych wydatków eksploatacyjnych. Chodzi zarówno o samochody do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Dziś firma kupująca samochód osobowy może odliczyć 60 proc. VAT-u zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT od ceny paliwa. Pełne odliczenie VAT – zarówno w przypadku samochodów, jak i paliwa – dotyczy np. pick up-ów.

Kiedy „kratka” legalna?

W grudniu ubiegłego roku Polska dostała zgodę od UE na wprowadzenie zmian dotyczących odliczania VAT. Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych „z kratką”, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego.

Ministerstwo Finansów chce zmienić obowiązujące zasady, które umożliwiają pełne odliczenie VAT od samochodu z kratką. Zgodnie z projektem, którym w czwartek ma zająć się Komitet Stały Rady Ministrów, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu czy też innych wydatków eksploatacyjnych) dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Resort chciałby wprowadzić zmiany jak najszybciej. W ocenie skutków regulacji założono, że wejdą one w życie 1 marca 2014 r.

„1 marca to realny termin”

Wiceminister finansów Janusz Cichoń uważa, że ten termin jest realny. Powiedział, że jeżeli Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie rozpatrzy projekt, to 21 stycznia dokument powinien się znaleźć w porządku obrad rządu.

– W przyszłym tygodniu mamy Sejm, który potencjalnie mógłby zacząć rozpatrywać projekt. Mam nadzieję, że możliwe będzie przeprowadzenie trzech czytań podczas jednego posiedzenia. Pod koniec stycznia ustawą mógłby zająć się Senat, co oznacza, że w połowie lutego ustawa mogłaby uzyskać podpis prezydenta. To oznacza, że zakładany przez nas termin wejścia w życie ustawy 1 marca jest realny – powiedział Cichoń.

Resort finansów chce jednak, by ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliwa do pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl, bed, PAP

http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,15280949,Zmiany_w_VAT_od_samochodow_osobowych_moga_wejsc_w.html