Zmiana pokoleniowa: w Ingolstadt rusza produkcja nowego Audi A3 Sportback

 

– Niecierpliwie wyczekiwana czwarta generacja Audi A3
– Produkcją tego modelu niezmiennie od roku 1996 zajmuje się główny zakład Audi w Ingolstadt
– Dyrektor fabryki Achim Heinfling podkreśla: „cała załoga stoi już w blokach startowych”

Ingolstadt, 6 marca 2020 r. Audi A3 to model pełen sukcesów. Dziś, w ślad za światową premierą niecierpliwie wyczekiwanej czwartej generacji A3, dyrektor fabryki Audi w Ingolstadt Achim Heinfling zaprezentował nowy model pracownikom zakładu zgromadzonym na Audi Forum. Od chwili rynkowej premiery A3 w roku 1996, Audi dostarczyło klientom na całym świecie ponad pięć milionów jego egzemplarzy. Teraz czas na kontynuację historii tego sukcesu. Nowe Audi A3 Sportback zachwyca dynamicznym designem, nową sygnaturą świateł i cyfrową koncepcją obsługi. Zeletryfikowane napędy zapewniają wysoką wydajność, wspieraną przez innowacyjne systemy wspomagania.

Każda kolejna generacja A3 – poczynając od pierwszej – charakteryzowała się innowacjami i jakością tego samego poziomu co samochody klasy wyższej. To właśnie ten model, zaprezentowany po raz pierwszy na Paris Motor Show w roku 1996, stworzył zupełnie nowy segment rynkowy pojazdów – segment kompaktowych aut klasy premium. Od początku produkcji, pracownicy fabryki w Ingolstadt zbudowali prawie 3,8 miliona jego egzemplarzy. Audi A3 było w latach 2007 – 2009 produkowane również w zakładzie w Brukseli. Wersja A3 Limousine powstaje w Ingolstadt i w węgierskim Győr, w którym produkuje się także Audi A3 Cabriolet. Poza Europą Audi A3 Sportback i Limousine zjeżdża z taśm montażowych fabryki w Foshan w Chinach, a samo A3 Limousine dodatkowo także w Aurangabad w Indiach i w São José dos Pinhais w Brazylii.

Nowe Audi A3 powstawać będzie wyłącznie w Ingolstadt. „A3 to historia naszego zakładu – jesteśmy dumni z tego, że będziemy mogli ją kontynuować również w roku 2020” – podkreśla Achim Heinfling, dyrektor fabryki Audi w Ingolstadt. „Jesteśmy dobrze przygotowani. Na potrzeby produkcji nadwozi nowego samochodu w północnej części naszego kompleksu produkcyjnego zbudowaliśmy zupełnie nowy wydział montażu nadwozi. Wszystkie pozostałe wydziały zostały na potrzeby nowego A3 od podstaw zmodernizowane, a technologie produkcji w wysokim stopniu zdigitalizowane.”

Nowy model rodem z Ingolstadt jest sportowy, dynamiczny i posiada mocne napędy. Opcjonalnie klienci mogą zamówić do niego progresywny układ kierowniczy i adaptacyjne zawieszenie. Zelektryfikowany napęd zapewnia wysoką wydajność wspieraną przez innowacyjne systemy wspomagania. Wiele systemów nowego Audi A3 Sportback – od kokpitu, przez sygnaturę świetlną, aż po infotainment – jest w pełny zdigitalizowanych. Ponadto, po raz pierwszy, cztery pierścienie oferują w nowym A3 obicia foteli zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu.

Przegląd „kamieni milowych” serii modelowej A3:
1996: Podczas wystawy Paris Motor Show Audi prezentuje pierwsze A3 – wtedy wyłącznie w wersji trzydrzwiowej. Dzięki designowi i charakterystycznie sportowej elegancji, ten kompakt klasy premium już wkrótce stał się poważanym trendsetterem. W owym czasie żaden inny samochód tego segmentu nie był w stanie zaoferować połączenia tak wysokiej jakości wnętrza, doskonałej ergonomii i najwyższej klasy rozwiązań technicznych.
1998: Zaprezentowano Audi A3 ze stałym napędem na cztery koła quattro – pierwszy taki przypadek wśród samochodów segmentu compact.
1999: Do gamy modelowej dołącza wersja pięciodrzwiowa – pierwsza generacja sportowego Audi S3 z turbodoładowanym, pięciozaworowym silnikiem o mocy 154 kW/210 KM i ze stałym napędem na cztery koła quattro.
2004: Debiutuje Audi A3 Sportback. Koncepcja pięciodrzwiowego samochodu kompaktowego segmentu premium zostaje zinterpretowana na nowo.
2008: Pojawia się pierwszy model rodziny A3 ze składanym dachem. Audi A3 Cabriolet z materiałowym, składanym dachem wyjeżdża na drogi. Pod koniec marca 2008 z taśmy produkcyjnej zjeżdża milionowe A3 (druga generacja).
2012: Na Targach Motoryzacyjnych w Genewie Audi przedstawia trójbryłowy model A3 Limousine.
2016: Każdy z wariantów linii produktowej A3 przechodzi techniczną aktualizację. Audi RS 3 Sportback staje się sportową wizytówką całej rodziny A3; podczas Paris Motor Show cztery pierścienie prezentują Audi RS 3 Limousine.