Zielona energia dla Audi Hungaria: system fotowoltaiczny na powierzchni 160 tysięcy metrów kwadratowych

– Wspólny projekt Audi i E.ON na Węgrzech: w Audi Hungaria zamontowany zostanie największy dachowy system fotowoltaiczny
– Około 9,5 gigawatogodzin odnawialnej energii rocznie, już począwszy od roku 2020
– Członek zarządu AUDI AG ds. produkcji Peter Kössler podkreśla: „chcemy, by do roku 2030 wszystkie operacje produkcyjne były prowadzone bez złego wpływu na klimat”
Ingolstadt/ Győr, 15 lutego 2019 r. Audi wraz z koncernem E.ON, na dachach dwóch centrów logistycznych fabryki Audi w węgierskim Győr, budować będą instalację pozyskiwania energii słonecznej. Całość mieć będzie 160 tysięcy metrów kwadratowych. Docelowo, będzie to największa w Europie instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu budynku. Jej najwyższą wydajność obliczono na 12 megawatów. Prace budowlane rozpoczną się w sierpniu 2019, a całość zacznie pracować na początku roku przyszłego.
„Dążymy do jak najbardziej ekonomicznego wykorzystywania zasobów, stąd chcemy, by negatywny wpływ naszej produkcji na środowisko był jak najmniejszy. Już teraz, około 70 procent zapotrzebowania Audi Hungaria na ciepło, pokrywane jest ze źródeł geotermalnych, neutralnych dla klimatu. Naszym celem na przyszłość jest zupełne wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla z naszych operacji. Budując tak dużą instalację fotowoltaiczną, czynimy krok by to osiągnąć” – podkreśla Achim Heinfling, prezes zarządu AUDI HUNGARIA Zrt.

W ramach wspólnego projektu Audi i E.ON Hungaria, cztery pierścienie przygotowują powierzchnie na dachach swych centrów logistycznych, o wielkości 80 tys. m2 każda. To na nich zbudowana zostanie największa w Europie dachowa instalacja składająca się z 35 tysięcy paneli słonecznych. E.ON odpowiedzialne jest za jej uruchomienie i utrzymanie oraz zagwarantowanie wydajności na poziomie 9,5 gigawatogodzin (GWh) elektryczności rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię elektryczną pięciu tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki zielonej energii ze źródeł odnawialnych, do atmosfery dostanie się o sześć tysięcy ton dwutlenku węgla mniej.

„Konsekwentnie działamy w kierunku większej równowagi w całym łańcuchu wartości” – wyjaśnia Peter Kössler, członek zarządu AUDI AG ds. produkcji i logistyki. „Chcemy, by do roku 2030 wszystkie nasze zakłady produkcyjne były neutralne dla klimatu. Wykorzystanie źródeł odnawialnych to ważny tego element.”

Członek zarządu koncernu E.ON Karsten Wildberger dodaje: „Inteligentne zarządzanie energią jest niezbędne dla firm, które chcą osiągnąć swe cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pomagamy takim klientom jak Audi w łączeniu ochrony klimatu z ich działalnością biznesową. W ten sposób kreujemy wartości dla ich klientów i dla całego społeczeństwa.”

Ponadto AUDI AG, wraz ze swymi partnerami, angażuje się w przekazywanie zasobów do zamkniętych cykli i w ich ponowne wykorzystanie w tak duży stopniu, jak to tylko możliwe. „Byliśmy pierwszą marką segmentu premium, która już w roku 2014 policzyła i certyfikowała stopę emisji CO2. Od tego czasu ciągle pracujemy nad jej dalszą redukcją” – mówi  Rüdiger Recknagel, szef ochrony środowiska w AUDI AG. „We wszystkich naszych zakładach instalujemy nowe rozwiązania techniczne redukujące zużycie wody, zapobiegające zanieczyszczeniom powietrza i doskonalące recycling.”