Załamanie

Marzec był najgorszym 👎 miesiącem dla producentów aut od co najmniej 30 lat. To już 9. z rzędu miesiąc spadku sprzedaży nowych samochodów w Europie. Wg. danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w ubiegłym miesiącu w Europie zarejestrowano 1,13 mln nowych samochodów, czyli o 19 % mniej, niż rok wcześniej. To najgorszy ⬇ wynik marca od 1990 r. kiedy to zaczęto rejestrować statystyki.
Gorszy był tylko marzec 2020, kiedy cały świat sparaliżowała epidemia koronawirusa. W tym roku powodem fatalnych wyników są następstwa pandemii, związane z nią ⛔ zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys na rynku półprzewodników oraz wojna, jaką na Ukrainie rozpętała Rosja i związane z nią konsekwencje gospodarcze.
Załamanie dostaw wiązek przewodów samochodowych produkowanych na Ukrainie sparaliżowało dużą część europejskiej produkcji. Sprzedaż Volkswagena spadła w zeszłym miesiącu (r/r) o prawie 25 %. Cały niemiecki rynek 📉 skurczył się o 17,5 %, francuski o 20 %, a włoski czy hiszpański aż o 40% .