Za 12 lat samochody same będą nas wozić

Niemiecki koncern Continental, jako pierwszy na świecie, uzyskał pozwolenie na testowanie samodzielnie poruszającego się samochodu w ruchu ulicznym.
Do jego budowy wykorzystano podzespoły, seryjnie wytwarzane przez zakłady firmy. Wyposażony w nie samochód jest testowany na drogach publicznych stanu Nevada w USA. Przejechał on już około 25 tys. kilometrów.

Continental zapowiada, że już w 2016 roku zaoferuje rozwiązania umożliwiające pojazdom częściowo samodzielne poruszanie się po drogach. Rozwiązania radzące sobie ze skomplikowanymi scenariuszami drogowymi powinny być gotowe w 2020 roku, a pełna automatyzacja prowadzenia seryjnie produkowanych pojazdów – stanie się możliwa w 2025 r.

– Samochody z autopilotem są naturalnym etapem na drodze rozwoju systemów wsparcia kierowców, które obecnie są w sprzedaży – stwierdził Christian Singer, szef działu systemów i technologii motoryzacyjnych firmy Continental.

Według niego, samochód przyszłości będzie oferował automatyczne prowadzenie w różnych warunkach, np. w korkach lub na placu budowy. Kierowca będzie mógł w dowolnym momencie wybrać, czy sam chce prowadzić, czy też powierzyć tę czynność systemowi.

AUTOR: WNP.PL (PIOTR STEFANIAK)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997