Wzrost przychodów ze składek OC ppm

Z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w I kwartale 2017 wynika, ze ubezpieczyciele zebrali 3,52 mld zł składek z OC ppm. To prawie 850 mln zł więcej niż w tym samym okresie za 2016 r.

Zgodnie z raportem, wszyscy ubezpieczyciele poza Towarzystwem Ubezpieczeniowym Aviva odnotowali wzrost przychodów ze składek w ubezpieczeniach OC. W Link4 i Warcie wzrost jest dwukrotny, w Concordii prawie trzykrotny. Z kolei w PZU wskaźnik mieszany dla OC ppm wyniósł z końcem marca 90%.

Jak podkreśla Paweł Sawicki, dyrektor Departamentu Inspekcji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, wynik techniczny ubezpieczycieli w OC ppm w I kwartale 2017 r. wyniósł 85 mln zł i po raz pierwszy od dłuższego czasu był dodatni. Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, ocenia, że “na optymizm jest jeszcze za wcześnie”. Dodaje, że OC było nierentowne przez 10 lat, dlatego nie da się w ciągu 3 kwartałów zbudować “trwałej równowagi” na rynku. Szczególnie – jak dodaje – że w perspektywie są nowe regulacje. Jakub Nowiński, członek zarządu Superpolisy, zauważa, że po wyraźnych podwyżkach – które miały miejsce od 2015 r. – trend wzrostowy musiał wyhamować. Zdaniem Aleksandry Biały, rzecznika prasowego UFG, składki nadal będą drożeć, jeśli będą rosły odszkodowania wypłacane w ramach tych ubezpieczeń. Jak przewidują eksperci, teraz będzie miała miejsce stagnacja cen, jednak mogą one znów zacząć rosnąć. Tym razem nie skokowo, a płynnie.