Włochy: Rynek 2014 ze wzrostem

Włoski rynek nowych osobówek zamknie ten rok kalendarzowy z lekkim wzrostem. Do optymizmu jednak daleko.

W okresie od stycznia do końca listopada na włoskie drogi wyjechało łącznie 1 267 500 nowych samochodów osobowych. To więcej niż w analogicznym czasie roku poprzedniego o 4,3%. W samym tylko listopadzie rejestracje wyniosły natomiast prawie 108 000 egzemplarzy (+4,95%).

Firma analityczna IHS Automotive szacuje, że na koniec bieżącego roku kalendarzowego włoscy klienci zarejestrują na swoim rynku łącznie około 1,36 mln nowych aut osobowych, co przełożyłoby się na wzrost o dynamice mniej więcej 4%.

Wzrost sprzedaży samochodów na Półwyspie Apenińskim, który należy do najważniejszych rynków zbytu na rynku europejskim, to dobry sygnał. Należy jednak pamiętać, że wyniki osiągane aktualnie przez włoską moto-branżę porównujemy z rezultatami, które z perspektywy lat należały do najniższych w historii.

Nastrojom w moto-salonach nie pomaga też ogólna sytuacja gospodarcza we Włoszech, wraz z utrzymującą się trudną koniunkturą na lokalnym rynku pracy oraz strategią zaciskania pasa, jaką przyjęło wielu włoskich klientów.

Autor: Rafał Żaglewski

IBRM Samar