Właściciel Volvo twierdzi, że wojna handlowa uderzy w jego marki

Właściciel Volvo Car Group ostrzegał przed negatywnymi skutkami wojny handlowej, podkreślając, że konsumenci i producenci samochodów, będą wśród tych, którzy ucierpieli w wyniku sporu dotyczącego USA i Chin.

Li Shufu, którego Zhejiang Geely Holding Group jest właścicielem szwedzkiego producenta samochodów, powiedział, że zarówno Volvo, jak i jego chińska marka Geely będą na przegranej pozycji jeśli napięcia handlowe nie osłabną na sile.

Konsumenci odczują rosnące koszty, ponieważ producenci samochodów będą zmuszeni budować fabryki na każdym rynku, aby uniknąć ceł, powiedział Li w Hongkongu w czwartek.

„To będzie złe dla chińskich producentów samochodów, jeśli USA wprowadzą podatek importowy na Chiny”, powiedział Li. „Jednocześnie rosnący podatek chiński zaszkodzi Volvo.”

Chiński miliarder, który posiada szwedzkiego producenta samochodów, jest doskonałym przykładem tego, jak globalnie połączono motoryzację, a także jak różnorodni gracze w tej branży mogą zostać dotknięci napięciami handlowymi. Volvo produkuje sedana średniej wielkości – S60 w Chinach i importuje go do USA.

„Niskie podatki mogą zapewnić, że globalna integracja przyniesie korzyści konsumentom” – powiedział Li. „Jeśli wojna handlowa będzie się nasilać, ostatecznie zaszkodzi to konsumentom, którzy będą zmuszeni więcej zapłacić za nowy samochód”.