Widzieć wszystko i sprawnie manewrować dzięki systemom „Area View” i „Rear View”

→ cztery kamery pokazują samochód i jego otoczenie z lotu ptaka
→ kamera umieszczona z przodu rejestruje pojazdy nadjeżdżające z
z boku, jeszcze zanim zauważy je kierowca
→ doskonała widoczność do tyłu dzięki kamerze „Rear View”

Poznań – Żeby prawidłowo zaparkować trzeba dobrze widzieć otoczenie samochodu. Często jest z tym kłopot, bo nie z każdej strony da się dostrzec różne przeszkody. Urządzeniem, które może pomóc w tej sytuacji jest system „Area View”. Cztery kamery – jedna zamontowana z tyłu auta, po jednej w lusterkach zewnętrznych i jedna z przodu w osłonie chłodnicy – rejestrują obraz otoczenia samochodu i wyświetlają go na ekranie znajdującym się na tablicy rozdzielczej. Urządzenie może też pokazywać inny obraz – zależnie od potrzeb i sytuacji. Dzięki „Area View” łatwo i w porę można dostrzec ewentualne przeszkody utrudniające parkowanie.

„Area View” może także pomóc podczas wjeżdżania na posesję, do garażu czy na wąskie miejscaparkingowe. Ponieważ na ekranie widać, jak duży jest odstęp samochodu np. od ściany garażu, czy od aut stojących obok, można w prosty sposób uniknąć otarć
nadwozia i stłuczek. „Area View” umożliwia także kierowcy dostrzeżenie – dosłownie – tego, co znajduje się „za rogiem”. Ponieważ kamera w osłonie chłodnicy znajduje się o wiele dalej z przodu niż kierowca – a przez to wcześniej i lepiej „widzi” co znajduje się z prawej i lewej strony samochodu – pokazuje na ekranie nadjeżdżające z boku auta, zanim będzie w stanie zauważyć je kierowca.

Przednia kamera znajduje się osłonie chłodnicy, tylna natomiast może być ukryta w unoszonym logo Volkswagena lub w uchwycie pokrywy bagażnika. Dwie małe kamery innowacyjnego systemu monitorującego otoczenie znajdują się w lusterkach zewnętrznych. Są to kamery szerokokątne, które (w granicach swoich możliwości) obejmują obszar wokół samochodu sprawiając, że widoczne jest także to, co znajduje się w tzw. martwym polu widzenia lusterek.

Po raz pierwszy system „Area View” zastosowano w Volkswagenie Touaregu. Obraz pokazujący otoczenie auta pochodzi z czterech kamer umieszczonych w aucie i niewidocznych z zewnątrz. Każda kamera działa w zakresie 190 stopni tak, że system dostarcza pełny obraz otoczenia pojazdu. Dla porównania: człowiek spokojnie spoglądający w przód
widzi otoczenie w zakresie zaledwie około 175 stopni. Obrazy z pojedynczych
kamer składają się na kompletny widok samochodu, który pojawia się na ekranie we wnętrzu auta.

System „Rear View” dostarcza obraz otoczenia za samochodem – wskazuje czy droga za nim jest wolna. Po załączeniu wstecznego biegu kamera – po raz pierwszy zamontowana w Golfie VI w unoszonym logo Volkswagena – automatycznie się włącza. Na ekranie pojawiają się wirtualne linie, które zależnie od stopnia skrętu kierownicy, wskazują pożądany kierunek ruchu. System kamer może też pomóc podczas manewrowania samochodem, gdy kierowca chce zainstalować do niego przyczepę i stara się do niej blisko podjechać tyłem. Na obraz przyczepy naniesiona zostaje wirtualna linia
prowadząca kierowcę precyzyjnie do zaczepu przyczepy. Dokładne sterowanie autem i omijanie przeszkód podczas jazdy na wstecznym biegu staje się dzięki temu niezwykle łatwe.

W skrócie – historia systemów asystujących ułatwiających parkowanie

1997 r. – pierwszy system składający się czterech czujników
ultradźwiękowych umieszczonych w tylnym zderzaku
2005 r. – czujniki z przodu i z tyłu
2006 r. – pierwszy na świecie system asystujący ułatwiający parkowanie
(Park Assist)
2008 r. – pierwsze zastosowanie systemu Rear View
(Golf VI, kamera ukryta w unoszonym logo VW)
2010 r. – pierwsze zastosowanie systemu Area View, który monitoruje
otoczenie wokół samochodu
2010 r. – optyczny system parkowania (OPS)
2010 r. – Park Assist 2.0

2012 r. – System OPS 360 stopni
2012 r. – Park Assist 2.0 ułatwiający parkowanie prostopadle do jezdni
2014 r. – Area View drugiej generacji
2015 r. – Park Assist 3.0

O marce Volkswagen: „Przyszłość bliżej Ciebie”
Marka Volkswagen Samochody Osobowe jest obecna na ponad 150 rynkach na całym świecie, produkując samochody w ponad 50 fabrykach, w 14 krajach. W 2017 roku Volkswagen wyprodukował ponad sześć milionów samochodów, w tym najpopularniejsze modele jak Golf, Tiguan, Jetta czy Passat. Aktualnie Volkswagen zatrudnia 198.000 pracowników na całym świecie. Marka posiada także ponad 7.700 punktów dealerskich, w których pracuje 74.000 osób. Volkswagen konsekwentnie napędza rozwój motoryzacji. Pojazdy elektryczne, inteligentna mobilność oraz cyfrowa przemiana to główne punkty strategii marki na przyszłość.