Weryfikacja historii pojazdu w internecie.

Przed zakupem samochodu używanego zawsze warto sprawdzić jego historię. Istnieje kilka sposobów na to jak to zrobić nawet bez wychodzenia z domu, przez internet. Niestety większość tych możliwości jest odpłatna.

Na przykład możemy zlecić wykonanie raportu o stanie technicznym samochodu, który jest na drugim końcu Polski niezależnemu rzeczoznawcy. Otrzymamy nawet w ciągu 24 godzin wycenę oraz opis pojazdu na maila i sami wtedy zdecydujemy, czy warto jechać i kupić ten konkretny egzemplarz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ale musimy za nie zapłacić. Koszt to przedział od 300 do 500 złotych. Jeszcze w przypadku sprawdzenia jednego auta ta kwota dla wielu osób jest do zaakceptowania. Natomiast jeśli chcemy sprawdzić kilka pojazdów to robi nam się już większa suma.

 Kolejnym sposobem na weryfikacje auta na odległość jest sprawdzenie samochodu w niezależnym serwisie lub stacji diagnostycznej. Wtedy bezpośrednio ze sprzedawcą musimy to uzgodnić, żeby dostarczył on samochód do warsztatu. Niezależny warsztat wyda nam swoją opinie na piśmie, przesyłając ją np. na maila. Koszty związane z tym rozwiązaniem najczęściej pokrywa osoba kupująca. Taka usługa to koszt również kilkuset złotych.

 Istnieje jednak możliwość bezpłatnej weryfikacji używanych samochodów przez internet. Jest to bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów (www.historiapojazdu.gov.pl). Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego takie jak: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji od razu otrzymamy raport z bazy. Uzyskamy w krótkim czasie informacje na temat konkretnego samochodu, np.: dane techniczne, informacje o dokumentach i homologacji oraz tzw. oś czasu, czyli informacje o kolejnych właścicielach pojazdu, rejestracjach, przeprowadzonych badaniach technicznych (również z informacją jaki auto miało wtedy przebieg) oraz o tym czy samochód ma aktualną polisę OC. Nie jest to oczywiście optymalne sprawdzenie auta przed zakupem ale warto najpierw potwierdzić sobie dane samochodu, który nas interesuje w tym systemie informatycznym zanim wybierzemy się na oględziny pojazdu.

 

Patryk Szymański

Prezes Zarządu SUPERCAR.PL