Warszawski ZDM zajmie się organizacją miejskiej wypożyczalni aut

Organizacja i zarządzanie miejską wypożyczalnią aut będzie należeć do zadań Zarządu Dróg Miejskich – zdecydowali stołeczni radni. Mieszkańcy mogliby korzystać z takiej wypożyczalni najwcześniej w II połowie 2016 r.

Radni poparli uchwałę wprowadzającą zmiany zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Dołożono do nich wdrożenie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów, czyli systemem tzw. carsharingu. Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski powiedział dziennikarzom, że decyzja radnych ma charakter administracyjny; nie ma jeszcze nawet ogłoszonego przetargu.

Wyjaśnił, że ideą stworzenia wypożyczalni miejskich aut jest stworzenie alternatywy dla sporadycznego indywidualnego ruchu samochodowego w centrum miasta, a co za tym idzie – uwolnienie przestrzeni zajmowanej przez stojące przez większość czasu samochody. Puchalski liczy, że z miejskich samochodów korzystałyby osoby, które korzystają z własnego auta sporadycznie – raz na tydzień, dwa.

Pytany, jak mógłby wyglądać system w Warszawie, powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest model „swobodny”, w którym samochody nie muszą być wypożyczane i zwracane w tym samym miejscu. Szef ZDM na pytanie, kiedy taka wypożyczalnia mogłaby zacząć działać w stolicy odparł, że najwcześniej w drugiej połowie 2016 r.

Puchalski nie wykluczył, że jeśli system przyjąłby się w mieście, z czasem do taboru mogłyby dołączyć także pojazdy elektryczne. Nie jest także wykluczone, że auta z wypożyczalni mogłyby się poruszać po buspasach. Przewidywana forma płatności to – wzorem krajów zachodnich – opłata za minutę korzystania z usługi. Dyrektor ZDM zaznaczył, że „tam, gdzie system carsharingowy jest już ugruntowany” – jeden samochód z wypożyczalni jest w stanie zastąpić od 4 do 10 samochodów prywatnych.

W Warszawie cały czas przybywa prywatnych aut – obecnie wskaźnik wynosi ponad 620 samochodów na tysiąc mieszkańców. – Jesteśmy blisko tej „górki”, przy której system komunikacji indywidualnej w centrum miasta przestaje być wydolny – zaznaczył Puchalski.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl