WABCO zostanie przejęte przez ZF Friedrichshafen

Transakcja przejęcia WABCO przez ZF ma na celu zaspokojenie przyszłego zapotrzebowania na zaawansowaną mobilność w obszarze pojazdów użytkowych.

Zgodnie z umową, ZF przejmie wszystkie pozostałe akcje WABCO za 136,50 USD za akcję w transakcji gotówkowej o wartości ponad 7 mld USD. Cena nabycia stanowi 13-procentową premię do ceny zamknięcia na poziomie 120,75 USD za akcję w dniu 26 lutego 2019 r., tj. dacie przed raportami medialnymi i potwierdzenia przez WABCO przejęcia przez ZF.

Transakcja zbliży dwóch światowych liderów technologicznych obsługujących producentów OEM i floty w branży motoryzacyjnej i pojazdy użytkowe, łącząc możliwości WABCO w zakresie bezpieczeństwa i wydajności pojazdów użytkowych, w tym technologii związanych z kontrolą dynamiki pojazdu, systemami aktywnego zawieszenia pneumatycznego i systemami zarządzania flotą z wiodąca pozycją ZF w technologii układów napędowych i podwozi dla samochodów osobowych i pojazdów użytkowych.

To jest odpowiednia kombinacja w odpowiedniej cenie w odpowiednim czasie dla WABCO. Mamy historię udanej współpracy z ZF, w tym prototypowanie pierwszych w branży technologii, a strategiczne dopasowanie naszych dwóch firm jest przekonujące. Po dokładnej analizie z przyjemnością ogłaszamy ostateczną umowę, która naszym zdaniem leży w najlepszym interesie akcjonariuszy WABCO. Jesteśmy dumni z osiągnięć firmy WABCO od czasu, gdy firma stała się samodzielną spółką publiczną prawie dwanaście lat temu, i wierzymy, że nasze wczesne przewidywanie dynamiki branży i ciągła zdolność do wprowadzania innowacji technologicznych przed innymi są kluczowymi czynnikami naszego trwałego zróżnicowania i sukcesu. Dlatego jesteśmy mocno nastawieni na siły konkurencyjne dalekiego zasięgu i ich potencjalne implikacje, ponieważ sektor rozważa przyszłość pojazdów autonomicznych, elektrycznych i połączonych. Przed nami duże możliwości, ale będą one trudniejsze do zrealizowania. Staje się coraz bardziej oczywiste, że nasz przemysł stanie przed nowym poziomem strategicznej złożoności i przyciągnie nową konkurencję, w tym nowych uczestników spoza sektora, zdolnych do wniesienia bezprecedensowych zasobów. Wymaga to od WABCO dokonywania krytycznych wyborów w zakresie roli, jaką będzie odgrywać w przyszłym łańcuchu wartości przemysłu. Ponadto przewiduje się, że konieczne będą znaczne inwestycje wewnętrzne i nowe sojusze, aby zająć się pełnym zakresem wymaganych technologii dla tych nowych domen. Biorąc pod uwagę te czynniki, jesteśmy głęboko przekonani, że jest to odpowiedni moment, aby połączyć siły z ZF, zapewniając sobie dostęp do istotnych technologii o globalnej wielkości i skali, w celu zmniejszenia ryzyka zwrotu z inwestycji wymaganego, gdy przemysł się zmienia. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać pewność co do wartości i płynności dla naszych akcjonariuszy. Jacques Esculier prezes i dyrektor generalny WABCO

Transakcja, która została jednogłośnie zatwierdzona przez Zarząd WABCO, ma zostać sfinalizowana na początku 2020 r. Podlega ona zatwierdzeniu przez akcjonariuszy WABCO, zwyczajowym warunkom zamknięcia i zatwierdzeniom regulacyjnym.

Źródło: www.motofaktor.pl