W Norwegii powstanie fabryka akumulatorów

Morrow Batteries wybuduje w Agderze, w Norwegii, zakład produkujący akumulatory do samochodów elektrycznych, aby zapewnić dostawy na ten szybko rosnący rynek oraz rozwijać technologie.

Agder to miasto na południu Norwegii, w którym dostępna jest w dużych ilościach energia odnawialna w konkurencyjnych cenach, a co więcej, blisko znajdują się dostawcy istotnych surowców do produkcji baterii oraz kluczowe europejskie rynki zbytu – informuje Morrow w komunikacie.
 
Prace konstrukcyjne mają ruszyć w przyszłym roku, a pierwszy (z czterech planowanych) etapów inwestycji ma się zakończyć w 2024 roku. Docelowe moce produkcyjne mają wynosić 32 GWh.
 
Projekt wsparli norwescy inwestorzy. Właścicielami większości udziałów w Morrow są przedsiębiorstwo z branży energetycznej, Agder Energi (39%) oraz firma zarządzająca odpadami Noah AS (40%). Wśród inicjatorów przedsięwzięcia wymieniana jest także organizacja ekologiczna Bellon oraz instytut badawczy SINTEF i inni.
 
Morrow informuje, że początkowo będzie produkował baterie przy wykorzystaniu aktualnie dostępnych najnowocześniejszych rozwiązań. Natomiast w ciągu kolejnej dekady firma zamierza uprzemysłowić nową generację akumulatorów litowo-siarkowych, które zapewniają znaczną poprawę wydajności i mają mniejszy negatywny wpływ na środowisko w porównaniu z bateriami produkowanymi obecnie.
 
Źródło: www.evertiq.pl