W całej Polsce rusza akcja DEKRA SafetyCheck 2018

Młodzi kierowcy będą mogli za darmo sprawdzić stan techniczny swoich aut

Nadeszła jesień, a wraz z nią zalegające na drogach liście, poranne mgły i coraz częstsze przymrozki. Policyjne statystyki wskazują, że właśnie w tym okresie szczególnie wzrasta liczba wypadków drogowych. Coraz trudniejsze warunki pogodowe, nadmierna brawura i brak doświadczenia to nie jedyne powody, które grupą najwyższego ryzyka na drodze czynią świeżo upieczonych kierowców. Kluczowy jest tu przede wszystkim stan techniczny samochodu, którym poruszają się młodzi kierowcy.

Jak pokazują wyniki prowadzanych przez DEKRA badań technicznych, samochód mający 9 – 11 lat, stwarza potencjalnie trzykrotnie większe zagrożenie, niż pojazd w wieku do trzech lat. W przypadku samochodów starszych niż ośmioletnie, liczba aut z usterkami technicznymi wzrasta już do ponad 80%.

Aby przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, Grupa DEKRA w Polsce kolejny już raz organizuje akcję DEKRA SafetyCheck – bezpłatną kontrolę pojazdów użytkowanych przez młodych kierowców.

W tym roku akcja DEKRA SafetyCheck rozpocznie się w dniu 22 października i potrwa do 31 października. Obejmować będzie 30 wybranych Stacji Kontroli Pojazdów Partner DEKRA. Kierowcy w wieku od 18 do 25 lat będą mieć możliwość bezpłatnego sprawdzenia swoich samochodów m.in. w zakresie oświetlenia, stanu opon, układów zawieszenia i kierowniczego.

Celem akcji jest – odpowiednio wczesne oraz niezależne od wymaganych prawem badań technicznych – wykrycie istotnych usterek, które mogą wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców oraz ich pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W toku poprzednich edycji DEKRA SafetyCheck w całej Polsce kontrolom poddano ponad 1000 aut należących do młodych kierowców. Średni wiek przebadanych pojazdów wynosił 11 lat. Usterki stwierdzono aż w 70% samochodów biorących udział w akcji. Najczęstszymi okazały się defekty zawieszenia oraz układu kierowniczego.

Grupa DEKRA w Polsce realizuje akcję DEKRA SafetyCheck w ramach uczestnictwa w projektach z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego: Dekady Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  oraz Europejskiej Karty Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Działania prowadzone przez DEKRA mają zwrócić uwagę młodych kierowców na ryzyko, które niosą za sobą usterki techniczne ich pojazdów.

Szczegóły akcji na: safetycheck.dekra.pl