Volvo otrzymuje zamówienie na sześć elektrycznych autobusów dla Drammen w Norwegii

Volvo Buses otrzymało zamówienie na sześć w pełni elektrycznych autobusów Volvo 7900 Electric od przedsiębiorstwa transportu publicznego Brakar w Drammen w Norwegii. Pojazdy trafią do Norwegii z wrocławskiej fabryki Volvo.

Przedsiębiorstwo transportu publicznego Brakar w Drammen, mieście zlokalizowanym na południowy zachód od Oslo, zamówiło sześć w pełni elektrycznych autobusów Volvo 7900 Electric. Autobusy zostaną dostarczone w styczniu 2019 roku i będą obsługiwać trasę nr 51 pomiędzy Drammen a Mjöndalen o długości około 12 km.

Volvo 7900 Electric to zaawansowane technologicznie autobusy miejskie, projektowane przez polskich inżynierów pracujących w siedzibie Volvo we Wrocławiu. Opracowują oni pełen zakres rozwiązań dla autobusów elektrycznych, autobusów elektryczno-hybrydowych i hybrydowych. Zamówione przez miasto Drammen Volvo 7900 Electric zostaną w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.

Autobusy dla Drammen zostaną dostarczone jako kompletny pakiet, w ramach którego Volvo zadba o serwis pojazdów oraz konserwację akumulatorów – w ramach stałej miesięcznej opłaty ryczałtowej.

Ładowanie autobusów będzie się odbywać poprzez stacje ładowania, które zostały już dostarczone przez firmę Siemens – będą one zlokalizowane na przystankach końcowych. Są one oparte na wspólnym interfejsie OppCharge, co oznacza, że mogą z nich korzystać również autobusy elektryczne innych marek.

Pojazdy będą napędzane energią odnawialną. Zużycie energii w przypadku elektrycznych autobusów Volvo jest o około 80 proc. niższe niż w przypadku porównywalnych autobusów o napędzie diesla.

W pełni elektryczne autobusy Volvo zostały wcześniej zamówione przez takie miasta jak Trondheim (Norwegia), Malmö (Szwecja), Differdange (Luksemburg), Harrogate (Wielka Brytania) i Inowrocław (Polska). Oprócz w pełni elektrycznych autobusów Volvo 7900 Electric, oferta zelektryfikowanych pojazdów Volvo Buses obejmuje modele hybrydowe i hybrydy elektryczne (hybrydy typu plug-in). Firma sprzedała łącznie ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów Volvo na całym świecie.

22 marca 2018 r.

Więcej informacji:

Volvo Polska

Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Polska fabryka Volvo

Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy. W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric. W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych.
Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.
W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie, a w ostatnich miesiącach największą jak dotąd flotę 35 autobusów odebrał PKM Sosnowiec. W grudniu 2017 hybrydowe autobusy Volvo zostały zamówione przez MZK Jelenia Góra, a na początku 2018 roku oferta na hybrydy Volvo została wybrana przez Kraków, Białystok i Krosno. Ponadto, Volvo wygrało przetarg na dostawę 16 zelektryfikowanych autobusów miejskich do Inowrocławia: ośmiu całkowicie elektrycznych i ośmiu elektryczno-hybrydowych (typu plug-in).

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie  internetowej: http://www.volvobuses.com oraz na www.volvobuses.pl