Volkswagen potwierdza: silniki typu EA 288 spełniające normy Euro 5 i Euro 6 nie wymagają zmian w oprogramowaniu

Wolfsburg, 22 października 2015 r. – Volkswagen potwierdził, że sprawa nieodpowiedniego oprogramowania w silnikach Diesla nie dotyczy samochodów z jednostkami napędowymi typu EA 288 spełniających normy Euro 5 oraz Euro 6, dostępnych na rynkach Unii Europejskiej. Silniki te nie mają oprogramowania działającego w sposób niedozwolony z punktu widzenia prawa. Aktualnie oferowane nowe samochody w Unii Europejskiej przez koncern Volkswagen wyposażone w jednostki napędowe Diesla spełniające normy Euro 5 i Euro 6 spełniają więc normy prawne oraz standardy środowiskowe.

Volkswagen AG pracuje globalnie nad rozwiązaniem kwestii emisji spalin przez silniki Diesla. Koncern dąży do wprowadzenia jednolitego rozwiązania pod względem spełnienia obowiązujących norm.

Po szczegółowym sprawdzeniu istnieje pewność co do faktu, że również pojazdy z silnikami EA 288 spełniającymi normę Euro 5, sprzedawane w krajach Unii Europejskiej, nie mają oprogramowania działającego w sposób niedozwolony z punktu widzenia prawa. Wcześniej takie zapewnienie wydano w odniesieniu do nowych samochodów koncernu Volkswagena wyposażonych w silniki Diesla spełniających normę Euro 6. Jedne i drugie jednostki spełniają więc normy prawne oraz standardy dotyczące środowiska.

Od października 2015 roku na stronie internetowej www.volkswagen.pl  każdy klient Volkswagena może, po podaniu numeru nadwozia swojego pojazdu, uzyskać błyskawicznie informację, czy sprawa dotyczy jego samochodu. Dla marek Audi, SEAT i Skoda oraz w pozostałych krajach Unii Europejskiej działają analogiczne strony internetowe dla klientów.

W tej chwili trwają intensywne prace nad rozwiązaniami technicznymi zawartymi w przyjętym planie postępowania. Od stycznia 2016 roku rozpocznie się akcja usuwania usterek, będzie ona bezpłatna dla klientów. Opracowywane są odpowiednie działania dla każdej serii aut i dla każdego rocznika, których dotyczy ta sprawa. Działania te są najpierw przedkładane odpowiednim urzędom, następnie Volkswagen poinformuje o nich właścicieli samochodów.

Uwaga: Informacje zawarte w powyższym tekście nie dotyczą produktów i usług Volkswagen Group of America i Volkswagen Canada.

Źródło: Volkswagen Group Polska