Umowa na Jelcze dla Wisły podpisana

73 pojazdy Jelcz, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zostaną dostarczone dla komponentów specjalnych systemu WISŁA. Wartość podpisanej dziś umowy przez Inspektorat Uzbrojenia z firmą Jelcz Sp. z o. o. na dostawę w latach 2019 – 2022 pojazdów wynosi 170 908 438 złotych brutto.

Umowa dotyczy dostawy pojazdów Jelcz w sześciu wersjach: ciągnik siodłowy CSS 8×8, ciągnik IFCN 4×4, transporter TS EPP, transporter TS LRPT, transporter TS EOC, transporter TS DOW, na którym zostaną zabudowane polskie komponenty systemu dowodzenia i łączności.

Pojazdy te zastąpią standardowo stosowane w systemie IBCS/PATRIOT samochody amerykańskiej firmy Oshkosh.

Jak podkreśla resort, w ramach umowy zostanie ponadto utworzony u wykonawcy potencjał istotny dla bezpieczeństwa państwa (PIBP), zgodnie z którym producent zapewni wsparcie eksploatacji pojazdów w sytuacjach kryzysowych.

System „WISŁA” będzie jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

System będzie monitorować przestrzeń powietrzną przez 24 godziny na dobę, samodzielnie rozpozna zagrożenie, np. rakietę lub wrogi samolot i będzie w stanie go unieszkodliwić w ciągu kilkunastu sekund. Pozwoli Siłom Zbrojnym RP na osiągnięcie zdolności operacyjnej do zapewnienia osłony ważnych obiektów, centrów administracyjno-gospodarczych, wojsk w rejonach operacyjnego rozwinięcia i w trakcie połączonej operacji obronnej, w układzie narodowym i sojuszniczym.

Źródło: www.defence24.pl