Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali do swojego kraju prawie 14 mld złotych

W 2018 r. Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali na Ukrainę 3,6 mld dolarów (niemal 14 mld zł) – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy.[1] To ponad jedna trzecia wszystkich pieniędzy, które zostały przesłane na Ukrainę przez jej mieszkańców przebywających za granicą. Drugą, pod względem wielkości kwotę, przesłano z Rosji – równowartość 948 mln dolarów – o prawie jedną czwartą mniej, niż przed rokiem. Trzecie miejsce na podium zajęły Stany Zjednoczone, z których przekazano na Ukrainę 870 mln dolarów. Jak wskazują eksperci Personnel Service, umożliwienie naszym sąsiadom ze Wschodu dłuższego pobytu w Polsce pozwoliłoby zatrzymać w kraju więcej zarabianych przez nich pieniędzy.

Polscy pracodawcy w branżach takich jak np. przetwórstwo przemysłowe, motoryzacja, handel zgodnie przyznają, że chcieliby wydłużenia pobytu swoich pracowników z Ukrainy w Polsce. Podobnego zdania są pracujący u nas sąsiedzi ze Wschodu. Kierunek ułatwień, który obrało polskie prawodawstwo jest dobry, ale powinniśmy go rozwijać. Dłuższy pobyt Ukraińców w Polsce to nie tylko mniejsza rotacja na stanowiskach i mniej problemów dla przedsiębiorców, ale także pozytywny wpływ na PKB. Im bardziej obcokrajowcy zwiążą się z naszym krajem tym chętniej będą wydawać zarobione pieniądze u nas. Firmy w Polsce już dostrzegły tę dochodową niszę, dlatego prężnie rozwijają ofertę usług dopasowanych do potrzeb Ukraińców – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Polska na pierwszym miejscu

Cała kwota, którą w 2018 r. przekazali na Ukrainę obywatele przebywający za jej granicami to niemal 11 mld dolarów – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy. To o 17,5% więcej, niż w 2017 r. Jak wskazuje NBU, liczba przekazów z Polski była rekordowa – wyniosła 3,6 mld dolarów (o ponad 16 % więcej r/r). Zdaniem ekspertów Personnel Service, może to być efekt m.in. dużego wzrostu liczby Ukraińców korzystających z usług polskich banków. Jak wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej”, liczba naszych wschodnich sąsiadów w polskich bankach w ciągu ostatniego półrocza wzrosła o ponad 10%. Tylko w Santander Bank Polska liczba klientów z Ukrainy wzrosła o 43% r/r – wskazują przedstawiciele banku, odpowiedzialni za ofertę dla cudzoziemców.

Wpływy z Czech się podwoiły

Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 948 mln dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku to o jedną czwartą mniej. W pierwszej trójce znalazły się też Stany Zjednoczone, z kwotą 870 ml dolarów.

Ukraińcy przebywający w Czechach przekazali czwartą pod względem wielkości kwotę pieniędzy w 2018 r. Wyniosła ona 849 mln dolarów – niemal dwa razy więcej r/r. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Wielka Brytania i Niemcy.


[1] https://bank.gov.ua/doccatalog/document?id=19208357