Toyota kupiła markę Daihatsu

Koncern Toyota już od 18 lat posiada większościowy pakiet akcji firmy Daihatsu ale kilka dni temu obie firmy potwierdziły, że do sierpnia 2016 roku Toyota przejmie sto procent udziałów. Jakie korzyści będą płynęły z tej fuzji?

Historia połączyła obie marki już w 1967 roku kiedy to Toyota kupiła 16,8% udziałów w Daihatsu. W kolejnych latach dwukrotnie zwiększano liczbę posiadanych akcji, a w 1998 roku japoński koncern miał ich już 51,6%, czyli większość pozwalającą na podejmowanie kluczowych decyzji. To jednak nie zaspokoiło ambicji obu firm – kilka dni temu podpisano porozumienie, na mocy którego Toyota będzie stopniowo wchłaniać  Daihatsu, by do sierpnia tego roku stać się jedynym właścicielem tej marki. Toyota wejdzie więc w posiadanie kolejnej znanej marki co wpłynie m.in. na zwiększenie łącznej sprzedaży samochodów koncernu. A na jakie korzyści mogą liczyć włodarze marki Daihatsu?
Rola Daihatsu w koncernie Toyoty
„Wierzę, że udało nam się znaleźć kierunek działania, który pozwoli nam kontynuować nasz rozwój przez następne 100 lat. Widzimy to jako doskonały fundament naszej relacji z Toyotą, a przez to szansę do rozpoczęcia nowego etapu rozwoju marki Daihatsu na światowym poziomie” – stwierdził prezes marki Daihatsu, Masanori Mits.
Daihatsu ma zachować swój charakter i osobną strukturę ale po sfinalizowaniu transakcji marka będzie odpowiedzialna za wdrożenie nowej strategi budowy samochodów miejskich. Według planów Toyoty Daihatsu ma zajmować się nie tylko produkcją pod własna banderą ale także projektować małe modele Toyoty. Dla Daihatsu to duża szansa na zwiększenie konkurencyjności na rynku, i co ważne, na dostęp do bardzo bogatego zaplecza technologicznego Toyoty. Ponadto rozdzielono wstępnie obowiązki obu firm z zakresu projektowania. Inżynierowie Toyoty zajmą się udoskonalaniem techniki odpowiedzialnej za ekologię, komfort i bezpieczeństwo, a specjaliści z Daihatsu skupią się na dopracowaniu opłacalności i wydajności nowoczesnych systemów paliwowych.
Z żadnej strony nie wypłynęły oficjalne liczby potwierdzające kwotę transakcji, ale według informacji pojawiających się w światowych mediach zakup brakujących 48,8% udziałów będzie kosztował Toyotę 3,2 mld dolarów (około 12 mld złotych).
mojeauto.pl, http://motogazeta.mojeauto.pl/Aktualnosci/Toyota_kupila_marke_Daihatsu,a,264063.html