Tesla Model 3 hitem sezonu – wyznacza nowe standardy w produkcji pojazdów z napędem elektrycznym

Ten moment przejdzie do historii światowej motoryzacji. Tesla przekazała nowym właścicielom pierwszych trzydzieści samochodów Model 3, ale za kilka lat będzie ich już ponad 500 tysięcy.

Wielki wizjoner Elon Musk spełnił swoje marzenie. Model 3 z elektrycznym napędem i za relatywnie rozsądną cenę jest już produkowany seryjnie. Przekazanie pierwszych 30 egzemplarzy odbyło się na terenie fabryki w amerykańskim mieście Freemont.

Dotychczas nie znaliśmy wszystkich szczegółów dotyczących tego samochodu, gdyż producent starał się do ostatniej chwili trzymać je w tajemnicy. Tymczasem okazuje się, że wersja produkcyjna zachowała wiele wspólnych cech z prototypem. Nieznacznie zmodyfikowano przednia część pojazdu, zachowując jednak jego futurystyczną sylwetkę. We wnętrzu mamy miejsca dla pięciu dorosłych osób. Kierowca i współpasażer mają zaś przed sobą 15-calowy wyświetlacz dotykowy, który pełni funkcję centrum multimedialnego. Z jego poziomu steruje się też wieloma funkcjami pojazdu.

W pierwszym okresie produkcji dostępne będą dwie wersje auta, które różnią się bateriami. Wersja podstawowa na jednym ładowaniu jest w stanie pokonać dystans 354 kilometrów, przy prędkości nie przekraczającej 130 km/h. W firmowym punkcie Tesli pół godziny ładowania wystarczy na pokonanie dystansu 209 km. Natomiast mocniejsza wersja ma zasięg 499 kilometrów i jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 225 km/h.. Standardowa wersja osiąga prędkość maksymalną 209 km/h i od 0 do 100 km/h przyspiesza w ciągu 5,6 sekundy.

Tesla Model 3 ma długość 469,4 cm, szerokość 194,9 cm i wysokość 144,3 cm, przy rozstawie osi 287,5 cm. Masa standardowej wersji to 1610 kg, a z bateriami o większej pojemności 1730 kg. Bagażnik ma pojemność 424 litrów.

Cena samochodu w USA to zaledwie 35 tys. dolarów. W wersji podstawowej producent oferuje bogate wyposażenie standardowe jak m.in. diodowe reflektory, dwustrefową automatyczną klimatyzację, nawigację satelitarną, pokładowe WiFi i LTE, system bezkluczykowy, sterowanie głosem i tylną kamerę parkowania.

Za baterie o większej pojemności dopłacimy 9 tys. dolarów. Dodatkowa opłata pobierana jest także za pakiet asystentów (Autopilot z asystentem pasa ruchu i automatycznym parkowaniem), drewniane wykończenie wnętrza oraz wysokiej klasy system audio. W przyszłości producent zapowiada wprowadzenie systemu jazdy autonomicznej oraz napędu na cztery koła.

Aktualnie gotowych jest 50 egzemplarzy, ale już w grudniu ma być produkowanych 20 tys. miesięcznie. Dotychczas producent otrzymał ponad 500 tys. zamówień z całego świata i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to powinny być one zrealizowane w większości do końca 2018 roku.

Wszystko wskazuje na to, iż Tesla Model 3 wyznaczy nowe standardy na rynku pojazdów z napędem elektrycznym.

Źródło: www.onet.pl