Stabilna sprzedaż samochodów osobowych w pierwszej części roku. Ponadrynkowa dynamika rejestracji aut elektrycznych i hybrydowych

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało 247 tys. nowych samochodów osobowych, o ponad 17% więcej niż rok temu. Czerwiec był 27. miesiącem wzrostu z rzędu w naszym kraju. W niezłej formie jest również sprzedaż w Unii Europejskiej, gdzie od stycznia do czerwca br. zarejestrowano ponad 8 mln osobówek (+4,7% r/r). Eksperci Exact Systems zwracają uwagę na ponadrynkowy wzrost sprzedaży aut elektrycznych oraz hybrydowych.

– Półroczne wyniki potwierdzają, że ubiegłoroczny i jednocześnie najwyższy w tym stuleciu rezultat sprzedaży samochodów to nie jednorazowy pik, ale początek wzrostowego trendu. Co prawda czerwiec był pierwszym miesiącem w tym roku z jednocyfrową dynamiką, ale i tak okazał się najlepszym czerwcem od kilkunastu lat. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na ponadrynkową dynamikę rejestracji aut z napędem elektrycznym i hybrydowym, które stanowią doskonałą alternatywę wobec diesli, szczególnie dla osób najczęściej poruszających się po mieście. W pierwszym półroczu Polacy kupili 400 aut elektrycznych, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie i 8,5 tysiąca hybryd, czyli +82,5% r/r. W związku z różnego rodzaju doniesieniami, zarówno z rynku polskiego, jak i państw UE, takich jak Francja czy Niemcy, liczymy, że pozytywny trend w tym obszarze będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach – mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Bardzo dobre półrocze w Polsce

W ciągu sześciu miesięcy tego roku, jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy zarejestrowali 247 014 nowych samochodów osobowych, czyli o 17,2% więcej niż w ciągu pierwszego półrocza 2016 roku.[1] Jeśli spojrzymy na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w naszym kraju to zobaczymy, że aż 67,7% to firmy, a tylko 32,3% stanowią klienci indywidualni. Najchętniej kupowaną marką samochodową przez indywidualnych klientów w segmencie osobówek w minionym półroczu w Polsce była Toyota. Drugą pozycję zajęła Skoda, wyprzedzając Opla, który uplasował się na trzecim miejscu. Firmy natomiast najchętniej kupowały kolejno Skodę, Volkswagena i Toyotę.

W czerwcu br. w Polsce zarejestrowano 41 890 aut osobowych. Był to wzrost 27. miesiąc z rzędu (+8,6% r/r).

Stabilny wzrost w Unii Europejskiej

Wzrosty utrzymują się nie tylko w Polsce, ale w prawie całej Europie. W pierwszej części tego roku Europejczycy kupili 8 mln nowych osobówek (+4,7 r/r).[2] Na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy (+3%), Włochy (+9%), Hiszpanię (+7%) i Francję (+3%). Wyjątkiem jest Wielka Brytania z niewielkim spadkiem na poziomie 1%. W Unii Europejskiej najchętniej kupowaną marką od stycznia do czerwca tego roku pozostał Volkswagen.

– Podtrzymujemy naszą prognozę wyniku całorocznego na poziomie +15-20% r/r. Uzyskaniu takiej dynamiki powinny sprzyjać wciąż spadające bezrobocie oraz rosnący popyt konsumpcyjny, wzmacniany programem rządowym 500+ – mówi Jacek Opala z Exact Systems.

***

Exact Systems S.A. działa od 2004 r. i jest liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce i jedną z największych firm w Europie. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Obecnie firma posiada swoje przedstawicielstwa 12 państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Belgii, Holandii oraz Chinach.

Firma kładzie duży nacisk na jakość świadczonych usług oraz na rzetelność i stabilność we współpracy ze swoimi kontrahentami. Współpraca z Exact Systems pomaga osiągnąć najwyższe standardy jakości oraz wspiera organizację procesów produkcyjnych.

Więcej informacji o firmie dostępnych jest pod adresem: www.exactsystems.pl.

Kontakt dla mediów:

Sylwia Maj
Biuro Prasowe Exact Systems
Tel.: +48 503 701 452
e-mail: sylwia.maj@zoom-bsc.pl

[1] http://www.pzpm.org.pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-samochody-osobowe-i-dostawcze/Czerwiec-2017r

[2] Dane obejmujące państwa członkowskie Unii Europejskiej.