Solway otworzy zakład w Gorzowie Wielkopolskim

Grupa chemiczna Solvay chce w przyszłym roku uruchomić w Gorzowie Wielkopolskim zakład, który zajmie się recyklingiem tkanin technicznych ze źródeł poprzemysłowych.

Zakład to element projektu Move4earth, który jest jedną z kilku wspieranych przez Komisję Europejską inicjatyw Solvay, będących częścią programu LIFE+. Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych procesów w zakresie recyklingu odpadów, umożliwiających przetwarzanie tkanin technicznych (początkowo głównie z poduszek powietrznych) na wysokiej jakości poliamid 6.6 (PA6.6) o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko. Tym samym rozszerzone zostaje portfolio polimerów produkowanych przez Solvay Engineering Plastics.

– Zapotrzebowanie na efektywne kosztowo, a jednocześnie specjalistyczne tworzywa sztuczne z recyklingu staje się coraz większe w całej Europie. Producenci i przetwórcy szukają sposobu na ograniczenia swojej zależności od surowców kopalnych, których ceny są bardzo chwiejne – mówi Peter Browning, Solvay Engineering Plastics General Manager.

– Oprócz tego, Komisja Europejska planuje pod koniec bieżącego roku zmianę przepisów dotyczących odpadów. Wszyscy liczący się gracze na rynkach PA6.6 spodziewają się nowych rozwiązań ustawodawczych w zakresie ekologicznego projektowania i recyklingu. Większość chce, aby zawartość elementów pochodzących z recyklingu była w ich produktach na poziomie powyżej 20 proc. do roku 2020 – zaznacza Browning.

Zdaniem specjalistów projekt stanowi również odpowiedź na potrzebę opracowania bardziej efektywnych rozwiązań recyklingowych, aby zminimalizować ilość niewykorzystywanych cennych odpadów będących tworzywami konstrukcyjnymi. – Ponad 70 proc. wszystkich samochodowych poduszek powietrznych w Europie robi się z pokrytych silikonem tkanin nylonowych, opartych głównie na PA6.6 – wyjaśnia Richard Bourdon, kierownik projektu Move4earth w Solvay.

– Niektóre regulacje prawne, np. Dyrektywa 2000/53/WE, określają wyśrubowane wymagania dla recyklingu i ponownego wykorzystywania materiałów znajdujących się w pojazdach. Niestety żadne tego typu rozwiązanie nie zostało wprowadzone dla poduszek powietrznych. Naszym średnioterminowym celem jest znalezienie skutecznego sposobu na ponowne stosowanie materiałów użytych do produkcji tych elementów oraz tworzenie wysokogatunkowych poliamidów 6.6, mających właściwości zbliżone do pierwszogatunkowych granulatów Technyl. Poliamidy te można wykorzystywać w wielu produktach zaprojektowanych zgodnie z zasadami ochrony środowiska – podsumowuje Bourdon.

Spółka nie podała kosztów budowy zakładu.

Solvay to międzynarodowa grupa chemiczna. Wśród obsługiwanych przez Solvay branż są między innymi: energetyka, ochrona środowiska, motoryzacja, kosmonautyka i elektronika. Grupa posiada siedzibę w Brukseli, zatrudnia około 26000 osób w 52 krajach, a w roku 2014 sprzedaż netto osiągnęła poziom 10,2 mld euro.

AUTOR:  WNP.PL (DM)