Solaris rozpoczyna dostawy kolejnych autobusów elektrycznych do Berlina

Solaris dostarczył do Berlina kolejne autobusy elektryczne. Tym razem są to Solarisy Urbino electric w ramach umowy na zakup 15 dwunastometrowych bezemisyjnych autobusów marki Solaris podpisanej w sierpniu 2018 roku. Berlińska spółka transportu publicznego BVG zamówiła niedawno także 15 tego typu autobusów w wersji przegubowej. Tym samym Berlin będzie miastem z największą liczbą elektrycznych pojazdów polskiego producenta w Niemczech.

– Berlin stawia kolejny krok w kierunku bezemisyjnego transportu publicznego. Autobusy elektryczne są zwycięstwem dla każdego berlińczyka. Dzięki nim mieszkańcy czerpią korzyści ze zmniejszonego hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Jestem dumny, że Solaris jest częścią tej nowej podróży – mówił Javier Calleja, Prezes Solaris Bus & Coach S.A., który był obecny na przekazaniu.

Jednostkę napędową Solarisów Urbino 12 dla Berlina stanowi oś ze zintegrowanymi silnikami trakcyjnymi. To rozwiązanie, polubione także na rynku niemieckim, wykorzystane było również w modelu, który zdobył prestiżowy tytuł Autobusu Roku 2017. Za magazynowanie energii są odpowiedzialne baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności 240 kWh. Berliński przewoźnik zdecydował się na ładowanie pojazdów za pomocą złącza typu plug-in.

W stolicy Niemiec do tej pory jeździ pięć autobusów elektrycznych Urbino 12 electric. Pozytywne doświadczenia z eksploatacji pojazdów sprawiły, że BVG zdecydowało się ogłosić przetarg na kolejne elektryczne autobusy. Firma Solaris, jako zwycięzca przetargu, podpisała w marcu umowę na dostawę 15 Urbino electric w wersji przegubowej. Tym samym Berlin stanie się miastem z największą liczbą elektrycznych Solarisów Niemczech.

Dodatkowe informacje

Mateusz Figaszewski

Pełnomocnik Zarządu ds. Elektromobilności i PR

tel.: +48 61 66 72 347

tel. kom.: +48 601 652 179

fax: +48 61 66 72 345

email: mateusz.figaszewski@solarisbus.com

Informacje o firmie

Solaris Bus & Coach S.A. to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu i ponad 17 000 wyprodukowanych pojazdów, Solaris każdego dnia wpływa na jakość komunikacji miejskiej w setkach miast w całej Europie. Z myślą o przyszłości, firma wyznacza nowe standardy, dynamicznie rozwijając swoje produkty, zwłaszcza w obszarze elektromobilności. Pojazdy firmy były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Autobus Urbino 12 electric wygrał prestiżowy europejski konkurs „Bus of The Year 2017”. We wrześniu 2018 roku Solaris Bus & Coach S.A. dołączył do grupy CAF, która objęła 100% udziałów w spółce.